Polskie Radio
Section05
Luksemburg

Ekspertka: nasze rozwiązania nie podważają niezależności KRS

- Każdy kraj ma pełne prawo do tego, żeby decydować o sposobie powoływania swoich organów wewnętrznych dotyczących sądownictwa, tak samo postąpili przed paru laty Hiszpanie. To w żadnym wypadku nie podważa oceny niezawisłego sądownictwa hiszpańskiego - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski).
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Krajowa Rada Sądownictwa prawo Sąd Najwyższy Luksemburg ŚWIAT Unia Europejska sądownictwo Europa

Rozprawa w TSUE. MSZ podkreśla niezależność KRS i Izby

- Krajowa Rada Sądownictwa i wybrana przez nią Izba Dyscyplinarna mają gwarancję niezależności - tak mówił w Luksemburgu pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna z MSZ, informuje korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka. W unijnym Trybunale Sprawiedliwości trwa rozprawa dotycząca pytań Sądu Najwyższego o nową KRS. Chodzi o sposób działania i niezależność nowej Rady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości UE Sąd Najwyższy krs

Szefowie MSZ i MON w Luksemburgu m.in. o relacjach UE-NATO

Ściślejsza współpraca wojskowa to jeden z tematów spotkania unijnych ministrów spraw zagranicznych i obrony w Luksemburgu. Szefowie resortów mają też rozmawiać o relacjach Unii Europejskiej z NATO. Nie jest wykluczone, że zostaną poruszone tematy, których nie ma w programie spotkania. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Luksemburg sankcje Komisja Europejska Unia Europejska Jacek Czaputowicz Mariusz Błaszczak MSZ Ministerstwo Obrony Narodowej MON Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Luksemburg: rozprawa dot. praworządności w Polsce

Polska odpierała w Trybunale Sprawiedliwości zarzuty o zagrożenie dla niezawisłości sądownictwa i rządów prawa. Przedstawiciel Polski podkreślał, że wprowadzone reformy mają wzmocnić niezależność wymiaru sprawiedliwości. W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca pytania, które do Trybunału skierował irlandzki sąd. Poprosił on o opinię, czy reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce może być zagrożeniem dla uczciwego procesu Polaka, podejrzanego o przemyt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Luksemburg reforma sądownictwa