Polskie Radio
Section05
Luksemburg

Luksemburg: rozprawa dot. praworządności w Polsce

Polska odpierała w Trybunale Sprawiedliwości zarzuty o zagrożenie dla niezawisłości sądownictwa i rządów prawa. Przedstawiciel Polski podkreślał, że wprowadzone reformy mają wzmocnić niezależność wymiaru sprawiedliwości. W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca pytania, które do Trybunału skierował irlandzki sąd. Poprosił on o opinię, czy reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce może być zagrożeniem dla uczciwego procesu Polaka, podejrzanego o przemyt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Luksemburg reforma sądownictwa

"Polska nie przyjmie uchodźców w ramach przesiedleń"

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom, że Polska nie przyjmie uchodźców w ramach dobrowolnych przesiedleń do Unii Europejskiej. Chodzi o najnowszą propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przyjęcia kolejnych 50 tysięcy osób, ale dobrowolnie, a nie w ramach obowiązkowego rozdzielnika. To był jeden z tematów spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Błaszczak Luksemburg

Unijni ministrowie o Nord Stream 2. Twarde stanowisko?

Unijni ministrowie do spraw energii omówią w poniedziałek w Luksemburgu wytyczne do negocjacji Unii z Rosją w sprawie budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. W opinii Polski, projekt mandatu dotyczącego Nord Stream 2 jest zbyt ogólny. Tymczasem w interesie krajów naszego regionu, byłoby twarde stanowisko w sprawie gazociągu, by nie otwierać drogi do ustępstw wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Luksemburg Unia Europejska Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja gazociąg północny Komisja Europejska Beata Płomecka

"Polska nie ulegnie presji ws. przyjmowania uchodźców"

Polska nie ulegnie presji Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego przyjmowania uchodźców. Tak mówił w Luksemburgu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak na zakończenie unijnej narady poświęconej kryzysowi migracyjnemu. Odniósł się tym samym do groźby szefa Komisji o możliwym ograniczeniu unijnych funduszy krajom, które odmawiają przyjmowania uchodźców z obozów w Grecji i we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Błaszczak Komisja Europejska uchodźcy Luksemburg