Polskie Radio
Section05
Luksemburg

"Polska nie przyjmie uchodźców w ramach przesiedleń"

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział dziennikarzom, że Polska nie przyjmie uchodźców w ramach dobrowolnych przesiedleń do Unii Europejskiej. Chodzi o najnowszą propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą przyjęcia kolejnych 50 tysięcy osób, ale dobrowolnie, a nie w ramach obowiązkowego rozdzielnika. To był jeden z tematów spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Błaszczak Luksemburg

Unijni ministrowie o Nord Stream 2. Twarde stanowisko?

Unijni ministrowie do spraw energii omówią w poniedziałek w Luksemburgu wytyczne do negocjacji Unii z Rosją w sprawie budowy drugiej magistrali Gazociągu Północnego. W opinii Polski, projekt mandatu dotyczącego Nord Stream 2 jest zbyt ogólny. Tymczasem w interesie krajów naszego regionu, byłoby twarde stanowisko w sprawie gazociągu, by nie otwierać drogi do ustępstw wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  Luksemburg Unia Europejska Nord Stream 2 gaz ziemny Rosja gazociąg północny Komisja Europejska Beata Płomecka

"Polska nie ulegnie presji ws. przyjmowania uchodźców"

Polska nie ulegnie presji Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego przyjmowania uchodźców. Tak mówił w Luksemburgu minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak na zakończenie unijnej narady poświęconej kryzysowi migracyjnemu. Odniósł się tym samym do groźby szefa Komisji o możliwym ograniczeniu unijnych funduszy krajom, które odmawiają przyjmowania uchodźców z obozów w Grecji i we Włoszech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Mariusz Błaszczak Komisja Europejska uchodźcy Luksemburg

Jean-Claude Juncker blokował reformy podatkowe UE?

Kolejne informacje, uzyskane dzięki dziennikarzom śledczym pokazują, że przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker mógł, jako premier Luksemburga, blokować unijne plany ograniczenia unikania opodatkowania. – Wszyscy o tym wiedzieli, teraz ujrzało to na światło dzienne. To wpłynie na utratę zaufania opinii publicznej do Komisji Europejskiej – mówiła w audycji Świat W Południe Daria Żebrowska-Fresenbet z Instytutu Globalnej Odpowiedzialności.
Zobacz więcej na temat:  Jean Claude-Juncker Komisja Europejska podatki Luksemburg Unia Europejska

To koniec Junckera? Dalsze wątki afery podatkowej

Kolejne doniesienia obciążające szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera. Chodzi o aferę podatkową z czasów kiedy on premierem Luksemburga. Zatacza ona coraz szersze kręgi i są kolejne dokumenty w tej sprawie. Pierwsze publikacje w listopadzie 2014 roku ujawniły, że Luksemburg był rajem podatkowym dla ponad 300 międzynarodowych firm na czym traciły inne, unijne kraje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg Jean-Claude Juncker oszustwa podatki

Wydatki na służbę zdrowia. Polska w ogonie Europy

Polska znajduje się wśród krajów Unii Europejskiej o najniższych wydatkach na ochronę zdrowia oraz z najniższą liczbą lekarzy przypadającą na tysiąc mieszkańców – wynika z raportu Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Sprawę w Polskim Radiu 24 komentował dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie finanse służba zdrowia Komisja Europejska OECD Unia Europejska Luksemburg Rumunia Chorwacja Bułgaria Łotwa