Polskie Radio
Section05
NKWD

Polscy dyplomaci oddali hołd ofiarom stalinowskich zbrodni w Irkucku

W Irkucku polscy dyplomaci złożyli kwiaty na grobach ofiar stalinowskich zbrodni. Delegacja, której przewodniczy ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski modliła się na cmentarzu - Piwowarycha, gdzie znajdują się groby ponad 20 tysięcy osób, w tym Polaków zgładzonych przez sowieckich oprawców w latach Wielkiego Terroru.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Syberia Irkuck Polacy w Rosji dyplomacja HISTORIA NKWD

76. rocznica Obławy Augustowskiej. Zbrodnia popełniona przez Sowietów nazywana jest też "Małym Katyniem"

76 lat temu, 12 lipca 1945 roku, oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa rozpoczęły na Suwalszczyźnie wielką akcję pacyfikacyjną, która przeszła do historii jako "Obława Augustowska". Uchwałą Sejmu z 2015 roku 12 lipca jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD

81. rocznica zbrodni katyńskiej. Jaki jest stan wiedzy po latach?

Największą grupą zamordowanych przez NKWD w operacji katyńskiej na podstawie decyzji sowieckiego Politbiura z 5 marca 1940 roku, byli żołnierze Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Wśród nich najliczniejsi są oficerowie Wojska Polskiego. Kolejną grupę stanowili funkcjonariusze innych polskich formacji mundurowych, przede wszystkim Straży Więziennej, Straży Granicznej i - najliczniejszej reprezentowanej - Policji Państwowej. 
Zobacz więcej na temat:  Katyń historia Polski NKWD Rosja Dorota Truszczak

Mija 81. rocznica drugiej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego

81 lat temu, w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 roku, rozpoczęła się druga - z czterech - masowa deportacja ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Objęła rodziny jeńców wojennych z trzech obozów specjalnych - Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa, a także bliskich więźniów politycznych osadzonych w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi. Deportowano też rodziny wojskowych zbiegłych za granicę.
Zobacz więcej na temat:  deportacje NKWD ZSRR Władysław Anders

"Nowa jakość" w kwestii negowania zbrodni katyńskiej. Rosyjska gazeta ostrzega

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują nową jakość w kwestii negowania zbrodni katyńskiej - informuje "Nowaja Gazieta". Niezależna rosyjska gazeta komentuje w ten sposób działania władz Tweru i Rosyjskiego Towarzystwa Wojskowo-Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Zbrodnia Katyńska Katyń 1940 ZSRR Rosja Europa relacje polsko-rosyjskie pamięć historia Polski zbrodnie sowieckie NKWD infografika ŚWIAT

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA NKWD IPN ZSRR UB SB milicja Tadeusz Płużański