Polskie Radio
Section05

Niemcy

Brytyjski historyk: Francja i Wielka Brytania nie miały planu w 1939 roku przyjścia Polsce z pomocą

Francja i Wielka Brytania zdradziły Polskę w 1939 roku, ponieważ nie miały planu przyjścia jej z pomocą, zajmując defensywne stanowisko na froncie zachodnim. Wypowiedziały Hitlerowi wojnę 3 września nie po to, aby bronić Polski, lecz aby powstrzymać dążenie Hitlera do dominacji nad światem - mówi brytyjski historyk prof. Frank McDonough, autor książek o historii Niemiec pod rządami Hitlera.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Francja II wojna światowa POLSKA hitler

PR24 Dom Polsko-Niemiecki zamiast pomnika polskich ofiar w Berlinie? Prof. Madajczyk: koncepcja Niemców jest niejasna

- Kiedy patrzyłem na poprzednią koncepcję, to ogromnie ważną rolę w upamiętnieniu polskich ofiar II wojny światowej odgrywał pomnik. To był 2021 rok. Teraz nagle dostajemy coś innego - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z PAN. Gościem audycji była także Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Berlin II wojna światowa historia Polski

Wiele znanych niemieckich firm nadal nie rozliczyło się z nazistowskiej przeszłości

Wiele firm rodzinnych w nazistowskich Niemczech korzystało z pracy robotników przymusowych. Przyznają się do tego niechętnie - najczęściej tylko w wyniku presji opinii publicznej i mediów. W wielu przypadkach zaczęło się to dopiero kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, nierzadko trwa do dziś - opisuje portal Deutschlandfunk (DF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa II wojna światowa nazizm robotnicy

Reparacje wojenne dla Polski. Michał Woś: przez lata rządy w ogóle nie podejmowały tej sprawy

1 września mija 84. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. Hitlerowskie Niemcy napadły wtedy na Polskę. Wskutek tej napaści Polska poniosła gigantyczne straty. Na temat reparacji wojennych od Niemiec rozmawiali w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki (PiS), Krzysztof Kwiatkowski (senator niezależny), Anna Rydwan (Polska 2050), Michał Woś (Suwerenna Polska), Dorota Olko (Lewica) i Włodzimierz Tomaszewski (Republikanie).
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne II wojna światowa zbrodnie wojenne pieniądze POLSKA polityka Polskie Radio 24

PR24 Trudna lekcja września 1939 roku. Historyk: trzeba liczyć na siebie i zawczasu przygotowywać się do wojny

- Trzeba w dużej mierze liczyć na siebie i przygotowywać się do wojny zawczasu. Problem z polską polityką w 1939 roku polegał na tym, że zbyt późno przestroiliśmy gospodarkę na tory wojenne. Nie ulega wątpliwości, że nie byliśmy najlepiej przygotowani do tej wojny - podkreślił w Polskim Radiu 24 historyk dr Krzysztof Rak. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski II wojna światowa konflikty międzynarodowe

Wiceprezes IPN: II wojna światowa jest nieustająco obecna w przestrzeni publicznej, również na Zachodzie

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. - Polska straciła co piątego obywatela w czasie II wojny światowej. Została ograbiona i wymordowana w ogromnej skali - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Europa II wojna światowa historia Polski rocznica IPN reparacje wojenne

"Naszym obowiązkiem jest pamięć". Jarosław Kaczyński w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej

"Mówi się, że czas leczy rany, ale nie oznacza to, że mamy zapomnieć o tym, co wydarzyło się 84 lata temu. Wprost przeciwnie: naszym obowiązkiem jest pamięć" - napisał wicepremier Jarosław Kaczyński w liście do uczestników piątkowych uroczystości upamiętniających ofiary niemieckiego nalotu na Frampol.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa historia Polski POLSKA okupacja niemiecka Jarosław Kaczyński

Wątpliwości co do nowej inicjatywy Niemiec. "Polskie ofiary czekają na prawdę i zadośćuczynienie"

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych wyraził wątpliwości, co do nowej inicjatywy władz niemieckich dotyczącej uhonorowania Polaków zamordowanych w latach 1939-45. Zaznaczył, że może być ona częścią planu rozliczenia się z przeszłością tylko pod pewnymi warunkami. Inaczej będzie pustą inicjatywą, która jeszcze głębiej zmanipuluje historię.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn służby i bezpieczeństwo