Polskie Radio
Section05

PRL

Muzeum Żołnierzy Wyklętych powstaje w Ostrołęce

Gościem Polskiego Radia 24 był Jacek Karczewski. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce na naszej antenie mówił o powstającej na terenie byłego aresztu śledczego placówce – w poniedziałek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod jej budowę. Otwarcie muzeum planowane jest na jesień przyszłego roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żołnierze Wyklęci Ostrołęka komunizm Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Ustawa dezubekizacyjna. "Rząd PiS spełnił nasze marzenia"

- Jako osoba, która posiada status osoby pokrzywdzonej cieszę się, że po tylu latach rząd Prawa i Sprawiedliwości - z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele - spełnił nasze marzenia tak, by sprawiedliwość oznaczała sprawiedliwość, a prawo znaczyło prawo. Dziś mamy tego wymierny efekt. Warto było czekać – powiedział w audycji Jeden na Jednego poseł PiS Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Odniósł się w ten sposób do tzw. ustawy dezubekizacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reprywatyzacja Hanna Gronkiewicz-Waltz Warszawa SB Komisja Weryfikacyjna POLSKA

Gdynia: dziś ostatni dzień Festiwalu Filmowego NNW

Sobota jest ostatnim dniem IX Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. W Gdyńskim Centrum Filmowym i pobliskim Teatrze Muzycznym zaplanowano projekcje ostatnich filmów z konkursu głównego, pokazy specjalne a także debaty dotyczące m. in. obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W konkursie głównym biorą udział filmy dokumentujące polskie dążenie do wolności i niepodległości w latach 1939-89. Polskie Radio objęło patronat medialny nad Festiwalem NNW. W #PR24 festiwal relacjonują Witold Banach i Karol Darmoros.
Zobacz więcej na temat:  Gdynia festiwal filmowy Żołnierze Wyklęci Witold Banach historia Polski komunizm

Zbiór zastrzeżony IPN. "Nie będzie wielu znanych nazwisk"

– To bardzo ciekawe, przydatne pod wieloma względami materiały. Pozwalają uzupełnić luki, których bez tych dokumentów nie bylibyśmy w stanie wypełnić – podkreślał w Nosie Kleopatry dr Witold Bagieński. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił w Polskim Radiu 24 m.in. o wartości odtajnianych obecnie akt z tzw. zabioru zastrzeżonego IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN zbiór zastrzeżony IPN historia Polski komunizm

Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej. "Gdy Kuroń..."

We wrześniu i w październiku 1981 roku odbył się I Zjazd Solidarności. Istotnym dokumentem, który odbił się szerokim echem w Moskwie, było "Przesłanie do ludzi pracy Europy Wschodniej". Podczas zjazdu przyjęto także Uchwałę programową o Samorządnej Rzeczpospolitej. O dokumentach rozmawiali w audycji Pamiętaj to Solidarność dr Bartosz Kaliski (Instytut Historii PAN) i dr Grzegorz Majchrzak (IPN).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność historia Polski komunizm Związek Sowiecki Grzegorz Majchrzak Jacek Kuroń Jerzy Buzek

I Zjazd „Solidarności”. Wybór władz i zmiany w statucie

5 września 1981 roku rozpoczął się w hali Olivia w Gdańsku I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Zjazd zorganizowano w dwóch turach: między 5 a 10 września oraz 26 września a 7 października. O I Zjeździe „Solidarności” mówili w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Bartosz Kaliski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk i dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Solidarność Grzegorz Majchrzak

"Piłkarze nie byli skorzy do donoszenia na kolegów"

Werbowanie współpracowników, niszczenie karier, szpiegowanie, donosicielstwo, korupcja. Historia polskiego futbolu okresu PRL to nie tylko złoty medal olimpijski i dwukrotnie trzecie miejsce na mistrzostwach świata – to także podsłuchy, prowokacje i afery obyczajowe. Grzegorz Majchrzak w książce „Tajna historia futbolu. Służby, afery i skandale” przedstawia mroczne kulisy działań komunistycznej bezpieki w świecie rodzimej piłki nożnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Grzegorz Majchrzak komunizm Instytut Pamięci Narodowej