Polskie Radio
Section05
PRL

Nagroda im. Przemysława Gintrowskiego. Znamy nominowanych

Stanisława Celińska, Mirosław Czyżykiewicz, Antonina Krzysztoń, Stanisław Leszczyński, Jan Polkowski i Adam Strug znaleźli się wśród nominowanych do Nagrody im. Przemysława Gintrowskiego. Laureatów pierwszej edycji nagrody poznamy podczas wielkiego koncertu „Gintrowski – a jednak coś po nas zostanie”, który odbędzie się 5 grudnia 2016 r. w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Gintrowski PRL MUZYKA

"Nie można karać dwa razy za to samo"

Byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą mieli niższe emerytury i renty. Według przyjętego przez rząd projektu, ponad 30 tysięcy pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL będzie otrzymywało świadczenia nie wyższe niż średnie emerytury i renty przyznawane przez ZUS. Sprawę w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentowali Łukasz Zboralski z "Do Rzeczy" i Wiesław Dębski, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Dębski Robert Bogdański ustawa PRL komunizm emerytury mundurowe emerytura

Ustawa dezubekizacyjna. "SB to organizacja przestępcza"

Przyjęta przez rząd tzw. ustawa dezubekizacyjna ma obniżyć świadczenia (emerytury i renty) byłym funkcjonariuszom bezpieczeństwa PRL. Wg zapowiedzi ministra spraw wewnętrznych, który przygotował projekt, ustawa obejmie ok. 32 tys. byłych funkcjonariuszy, a oszczędności w budżecie  z tego tytułu mają wynieść ok. 500 mln zł rocznie. O ustawie mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Borowik – Stowarzyszenie Wolnego Słowa.
Zobacz więcej na temat:  MSWiA PRL komunizm emerytura emerytury mundurowe Mariusz Błaszczak III RP

"PRL była dla twórców kleszczami, które ograniczały wolność"

Z jednej strony pełne uzależnienie od realiów politycznych, a z drugiej strony miejsce na niebanalne wydarzenia kulturalne i artystyczne. Sztuka w okresie PRL była zjawiskiem wyjątkowym i wielowymiarowym. O zawiłych relacjach ówczesnych twórców z komunistyczną władzą, przepychankach z cenzurą i twardej walce o zachowanie tożsamości artystycznej mówiła historyk sztuki dr Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski SZTUKA cenzura

Cezary Łazarewicz o sprawie Przemyka: Kiszczak macherem

- To Czesław Kiszczak podjął decyzję, że nie należy wydawać milicjantów i szukać innych rozwiązań - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Łazarewicz, który otrzymał nagrodę w 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Dziennikarza i publicystę wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Uznanie jury zdobyła jego praca pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Cezary Łazarewicz Książka Historyczna Roku PRL Grzegorz Przemyk Czesław Kiszczak Wojciech Jaruzelski Jerzy Urban KSIĄŻKA

Cezary Łazarewicz: powstanie film o Grzegorzu Przemyku

Cezary Łazarewicz został jednym z laureatów 9. edycji konkursu "Książka Historyczna Roku". Jego książkę pt. "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka" wyróżniono w kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku". Dziennikarz i publicysta był gościem audycji Kulisy Spraw.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk PRL książki Cezary Łazarewicz Kulisy Spraw Michał Majewski Książka Historyczna Roku historia Polski