Polskie Radio
Section05

Patryk Michalski

Wsparcie na wycieczki szkolne. Jak uzyskać dofinansowanie z ministerstwa?

- Wycieczki to dobry sposób na poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego Polski, ale też na promowanie edukacji patriotycznej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Justyna Trawińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Mirosławiu. Ministerstwo Edukacji i Nauki uruchamia kolejną edycję programu związanego z dofinansowywaniem wycieczek szkolnych.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła turystyka wycieczka Ministerstwo Edukacji i Nauki

Fundusze Europejskie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Bezpieczne trasy szybkiego ruchu, ale i drogi lokalne. Takie inwestycje są możliwe dzięki programowi "Infrastruktura i środowisko na lata 2014-2020". - Jednym z naszych priorytetów jest domknięcie najważniejszych ciągów autostrad i dróg ekspresowych, a także obwodnic - mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Karolina Rożej innowacje Grzegorz Puda bezpieczeństwo

"Wierność, wolność, honor i niepodległość". 81 lat temu powstała Armia Krajowa

81 lat temu doszło do przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, będącą największą podziemną armią w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. - Polska niepodległa musi znać swoją historię, bo bez tego ta niepodległość nie będzie trwała - mówił płk Leonard Kapiszewski, żołnierz AK i weteran walk o wolną Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Jan Józef Kasprzyk UdSKiOR Aneta Pawłowska-Krać Leonard Kapiszewski Teresa Stanek Armia Krajowa

Nowa edycja "Maluch plus". Ponad 1 mld euro ze środków europejskich

Nowe żłobki i kluby dziecięce, ale również renowacje i unowocześnianie tych już istniejących. To główne zadania programu "Maluch plus", który w tej edycji finansowany jest m.in. z funduszy europejskich. Wszystko po to, żeby jak najwięcej dzieci miało dobrą opiekę, kiedy ich rodzice są w pracy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klaudia Porębska Grzegorz Puda Maluch plus Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg

Muzeum Dzieci Polskich z własną siedzibą w Łodzi

Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu kupiło nieruchomości, w których będzie się mieściła stała siedziba placówki. Dwie z nich znajdują się na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi. W latach 1942-1945 Niemcy więzili tam i zmuszali do niewolniczej pracy około trzech tysięcy dzieci.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Witold Banach Łódź hitlerowskie obozy koncentracyjne niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Piotr Gliński Mikołaj Pawlak

"Wigilia na granicy". O tych, którzy spędzają święta w trasie i na służbie

Dla niektórych osób Wigilia jest najpiękniejszym dniem w roku. W wielu domach od rana trwają przygotowania do świątecznej kolacji i spotkania z najbliższymi. Są też jednak tacy, którzy Boże Narodzenie spędzą nie w rodzinnym domu, a na przejściu granicznym. Mowa o funkcjonariuszach straży granicznej oraz czekających na odprawę kierowcach samochodów ciężarowych.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz straż graniczna granica

Wojna na Ukrainie. Rosjanie niszczą zabytki i dzieła sztuki

Od lutego na Ukrainie toczy się wojna. Rosyjskie pociski zagrażają przede wszystkim ludziom, ale również zabytkom. - Wielu młodych konserwatorów służy w ukraińskiej armii na wschodzie kraju. Są świadkami niszczenia obiektów zabytkowych. W tym momencie są po prostu bezsilni - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Janusza Smaza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukraińcy starają się jednak zabezpieczać część pomników i zabytków przed rosyjskim agresorem.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Ukraina zabytki Rosja Magda Mikołajczuk