Polskie Radio
Section05

PolskieRadio 24

"Banki oferują drogie kredyty, bo mogą sobie na to pozwolić". To opinia prawnego eksperta

- Banki w Polsce przez ponad dwie dekady cieszyły się takimi przywilejami prawnymi, jak nigdzie indziej w UE. Koszt funkcjonowania banku w systemie prawnym polegający na ściąganiu pieniędzy z niepłacącego w terminie kredytobiorcy, był najtańszy w Europie - powiedział w Polskim Radiu 24, mec. dr Mariusz Korpalski, radca prawny, który jako pierwszy złożył w sądzie pozwy frankowe przeciwko największym bankom w Polsce, współautor książki "Opcje, franki i banki. Spotkamy się w sądzie"
Zobacz więcej na temat:  Piotr Wąż frank szwajcarski prawo banki kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy europejski bank centralny

Po co w lesie są grzyby? Ekspert wyjaśnia

- Z 12 tys. gatunków grzybów żyjących w Polsce, tylko 1100-1400 gatunków zalicza się do grupy grzybów jadalnych. Większość z nas zbiera tylko kilka lub kilkanaście gatunków, najlepsi zbieracze 40-60. Ale trzeba pamiętać, że tych trujących jest w polskich lasach aż 250 gatunków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Piotr Grzywacz, profesor nauk leśnych, specjalista w zakresie fitopatologii i mykologii leśnej.
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe klimat grzyby

Opozycja pomimo powodzi nie potrafiła odzyskać poparcia

- Najpierw w PiS nie zauważyli powodzi, bo w sobotę 14 września odbył się w Warszawie wiec, a przecież to była znakomita okazja do jego odwołania i skierowania apelu do zwolenników tej partii, aby pojechali pomagać przy wałach przeciwpowodziowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Sabat, szef Big Data 4 Leaders, ekspert od wizerunku publicznego i marketingu politycznego.
Zobacz więcej na temat:  powódź marketing wizerunek

"Wampir" Reymonta stawia pytania także współczesnym

- Twórczość Reymonta ma silne korzenie w jego skomplikowanej biografii i dokonywanych przez niego życiowych wyborach. Jego niepewność egzystencjalna, typowa dla przełomu XIX i XX wieku, pokazana w powieści "Wampir", jest wciąż inspiracją dla ludzi współczesnych - mówili goście Polskiego Radia 24: Anna Lebensztajn, historyczka sztuki i Jan Owczarek historyk, oboje z działu sztuki w warszawskim Muzeum Literatury.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Sanocka literatura nagroda Nobla Władysław Reymont

Telefony komórkowe powinny być zakazane w szkołach?

- W szkołach największym problemem w edukowaniu jest to, że młodzież powszechnie i bez ograniczeń korzysta z telefonów komórkowych. W krajach gdzie wprowadzono ich pełny zakaz, widać lepsze wyniki w testach, które oceniają kompetencje uczniów - powiedział Szczepan Żurek, nauczyciel geografii w szkole Bednarska 1, społecznym liceum ogólnokształcącym w Warszawie
Zobacz więcej na temat:  edukacja edukacja przyrodnicza Małgorzata Żochowska telefony komórkowe

Powódź i choroby zakaźne. "Objawy nie muszą być natychmiastowe"

- Zagrożenie chorobami jest tym większe, bo woda powodziowa miesza się ze ściekami. W takich przypadkach grozi nam np. dur brzuszny, zarażenie pałeczkami bakterii coli lub czerwonką. Co gorsza, objawy mogą się pojawić dopiero po jakimś czasie. Nie wolno ich lekceważyć  - mówił w Polskim Radiu 24 dr Janusza Krupa, lekarz rodzinny, Prezes Instytutu Człowieka Świadomego. Powódź sprzyja szerzeniu się chorób zakaźnych
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski powódź bakterie choroby zakaźne zdrowie

Kastrujemy bezdomność zwierząt. Kampania społeczna "Wilczy bilet"

- Ludzie są bezkarni w porzucaniu swoich zwierząt, bo trudno im udowodnić, że to zrobili. Niezbędne jest chipowanie i kastracja, ale także dotkliwe dla sprawców prawo i kary za takie czyny. Problemem jest to, że nikt w Polsce nie ogranicza liczby niechcianych zwierząt, dlatego schroniska pękają w szwach - powiedziała w Polskim Radiu 24 działaczka społeczna na rzecz zwierząt i prezeska fundacji "Karuna" Beata Krupianik. 
Zobacz więcej na temat:  Marta Hoppe schronisko dla zwierząt zwierzęta domowe