Polskie Radio
Section05

Rada Europy

Ryszard Czarnecki o sytuacji w Hiszpanii: UE poprze Madryt

– Unia Europejska w tej sprawie jednoznacznie poprzez Królestwo Hiszpanii, bojąc się uruchomienia podobnych procesów w innych krajach – mówił w Rozmowie Polskiego Radia 24 Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Hiszpański Senat przyjął dokument zezwalający na zawieszenie autonomii Katalonii, a wcześniej parlament lokalny w Barcelonie zagłosował za niepodległością regionu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katalonia Hiszpania Madryt Ryszard Czarnecki Unia Europejska Donald Tusk Hanna Gronkiewicz-Waltz ŚWIAT

"Porównywanie Warszawy do Ankary to nieporozumienie"

Gośćmi Debaty Poranka byli Edyta Hołdyńska z Sieci i wPolsce.pl, Tomasz Sakiewicz z Gazety Polskiej oraz Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej. Publicyści w Polskim Radiu 24 m.in. odnieśli się do niedawnej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ws. praworządności w niektórych krajach Europy, w tym Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Tomasz Sakiewicz Bułgaria Mołdawia Rumunia Turcja Hiszpania katalonia

„Słowa Fransa Timmermansa to próba zastraszenia Polski”

- To ewidentna próba pewnego szantażu medialnego, która wcale nie oznacza, że jakiekolwiek sankcje wobec Polski są możliwe – powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki. Gość odniósł się w ten sposób do słów wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa na temat ewentualnego rozpoczęcia procedury przeciwko Polsce o naruszenie unijnego prawa.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Czarnecki Frans Timmermans Unia Europejska Komisja Europejska Bruksela Prawo i Sprawiedliwość

"W Turcji nie ma warunków do przeprowadzenia referendum"

Według wstępnych wyników tureckiej komisji wyborczej, w plebiscycie 51,4 procentami głosów zwyciężyli zwolennicy prezydenckiego system rządów, który zastąpi dotychczasowy system parlamentarny. Tymczasem wspólna misja Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane w kampanii i podczas tureckiego referendum nie spełniały międzynarodowych standardów. O nieprawidłowościach jakie mogły nastąpić podczas głosowania mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja OBWE Karol Wasilewski Partia Pracujących Kurdystanu