Polskie Radio
Section05

Rosja

Polska z największą armią NATO w Europie? Jach: Rosja mocno się zastanowi, czy warto nas zaczepiać

- Jeśli zrealizujemy plan wicepremiera Błaszczaka o zakupie nowoczesnych systemów uzbrojenia, to Polska będzie miała drugą po Turcji, a być może nawet pierwszą pod względem potencjału bojowego armię NATO w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Michał Jach.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie armia Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak Polskie Radio 24

Forum z Ławrowem i 100 tys. dolarów. Sikorski w ogniu krytyki. "Niech się zastanowi, czy jest politykiem, czy lobbystą"

W czwartek holenderski dziennik "NRC" podał, że Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich m.in. za doradztwo przy Sir Bani Yas Forum. Portal PolskieRadio24.pl ujawnił następnie, że we wspomnianej konferencji w listopadzie 2022 r. (kilka miesięcy po napaści Rosji na Ukrainę) wziął udział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Był tam też w tym czasie - jak wynika z dokumentacji PE - Radosław Sikorski. Zapytaliśmy więc polityków, jak oceniają działania b. szefa MSZ w rządzie Donalda Tuska. Oburzenie słychać od lewa do prawa.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Zjednoczone Emiraty Arabskie Siergiej Ławrow Parlament Europejski POLSKA polityka

Rosyjska ofensywa w kilku obwodach. Chcą przełamać ukraińską linię obrony

Rosyjskie wojska prowadzą lądowe działania ofensywne w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim. Rosjanie wystrzelili dziś na terytorium Ukrainy ponad 70 rakiet. Większość została strącona przez ukraińską obronę przeciwlotniczą. Alarm bombowy na terytorium całego kraju trwał ponad 3 godziny. Głównym celem rosyjskich ataków były obiekty infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Maciej Jastrzębski

"Foreign Affairs": zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie broń, NATO powinno przekazać całość na raz

Zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie kolejne rodzaje broni i sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją, NATO powinno spowodować "wielki wybuch" i ogłosić przekazanie całej pomocy wojskowej 24 lutego 2023 r, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Wzmocniłoby to przekonanie na Kremlu, że Moskwa walczy ze świetnie uzbrojonym Sojuszem - ocenia Michael McFaul, politolog i były ambasador USA w Rosji, na łamach magazynu "Foreign Affairs".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina NATO

"NATO powinno przekazać od razu całość". Były ambasador USA w Rosji o broni dla Ukrainy

- Zamiast stopniowo dostarczać Ukrainie kolejne rodzaje broni i sprzętu wojskowego w celu wsparcia jej walki z Rosją, NATO powinno spowodować "wielki wybuch" i ogłosić przekazanie całej pomocy wojskowej 24 lutego 2023 r., w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. Wzmocniłoby to przekonanie na Kremlu, że Moskwa walczy ze świetnie uzbrojonym Sojuszem - ocenia Michael McFaul, politolog i były ambasador USA w Rosji, na łamach magazynu "Foreign Affairs".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2023