Polskie Radio
Section05
Rzeczpospolita

"Pod odkrytym niebem"

Losy dwóch kobiet o tym samym imieniu Maria łączy wywózka do Kazachstanu. Jednak kolejność transportów czyli czas i miejsce skąd zostały wywiezione zadecydowały o całym ich życiu. Ta, którą deportowano z terenów dawnej Rzeczpospolitej w 1940 r - po sześcioletniej tułaczce wróciła do kraju. Druga - wywieziona w 1936 roku z ziem, które w 1921 po Traktacie Ryskim weszły w skład ZSRR, do dziś mieszka w Kazachstanie. Czy ma szansę na powrót do ojczyzny przodków ?
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan mieszkanie Rzeczpospolita transport

"Czas reporterów" - "Dziś i 10 lat temu"

magazyn pod red. Janusza Deblessema, w którym m.in. usłyszymy reportaż Ewy Michałowskiej i Tomasza Piotrowskiego p.t. "Wymuszone przez życie". Z perspektywy dziesiątej rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu , które zapoczątkowały polską transformację i narodziny III Rzeczpospolitej o swoim życiu i kraju mówią bezrobotni, oraz ludzie, którzy opuścili państwowe posady i zaczęli żyć na własny rachunek.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Michałowska Rzeczpospolita

Czas reporterów : "Rozmowy w tańcu"

Czas karnawału, czas wielkich bali. Irena Piłatowska zaprasza na jedyny w swoim rodzaju bal w eterze, w którym przeszłość spotka się z teraźniejszością. W karnawałowym korowodzie spotkają się ludzie z różnych epok: okresu międzywojennego, lat PRL-u i Rzeczpospolitej ostatniego 10-lecia. Gdzie i jak bawili się i bawią dzisiaj uczestnicy karnawałowych zabaw? Kim są, wokół jakich spraw koncentruje się ich życie? Będzie także mowa o obowiązującej modzie, etykiecie i tańcach.
Zobacz więcej na temat:  Irena Piłatowska mod Rzeczpospolita