Polskie Radio
Section05

ŚWIAT

Ukraina broni się pod Bachmutem. "Wszędzie są ciała martwych rosyjskich żołnierzy"

- Cały teren walk został dosłownie usłany ciałami martwych żołnierzy agresora - relacjonował ukraiński oficer Andrij Illienko na antenie telewizji Espreso. Jak mówił "rosyjskie szturmy pod Bachmutem, na wschodzie Ukrainy, trwają przez całą dobę, wróg nieustannie atakuje w dzień i w nocy". Przyznał też, że sytuacja jest bardzo trudna.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

PR24 Wybuch Nord Stream. Wiech wskazuje na Kreml i apeluje o ochronę infrastruktury

- Jeżeli przyjmiemy, że to Rosja stoi za sabotażem Nord Stream 2, to z dużą dozą pewności można zakładać, iż Rosjanie mogą posunąć się dalej i zaatakować kolejne elementy infrastruktury - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com. - Powinniśmy otoczyć naszą infrastrukturę krytyczną szczególną ochroną kontrwywiadowczą i kinetyczną, by móc zapobiegać i radzić sobie z takimi zagrożeniami - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Wiech Błażej Prośniewski energetyka Nord Stream Nord Stream 2 wojna na Ukrainie Rosja bezpieczeństwo energetyczne

Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETS. Minister Moskwa: nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi

Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z handlu uprawnieniami do emisji CO2, czyli z systemu ETS. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wysłała w tej sprawie list do przedstawicieli trzech unijnych instytucji - Komisji Europejskiej, europarlamentu, oraz Czech, które kierują teraz pracami w Unijnej Radzie. Widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Anna Moskwa budownictwo Komisja Europejska infografika Beata Płomecka

Rosja państwowym sponsorem terroryzmu. Fogiel: trzeba nazwać rzeczy po imieniu

- To, co robi Rosja na Ukrainie: ataki na ludność cywilną, próby wzbudzania masowego strachu i niszczenia oporu przez zastraszanie wyczerpuje klasyczną definicję terroryzmu. Te rzeczy trzeba nazwać po imieniu - mówił PAP rzecznik PiS i szef komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel, pytany o projekt rezolucji PE.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Radosław Fogiel Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Europa

Pasażerowie w Wielkiej Brytanii muszą przygotować się na problemy. Ciężko będzie szczególnie w okresie świąt

Pasażerowie na Wyspach muszą uzbroić się w cierpliwość. Poważne zakłócenia spodziewane są w okresie świąteczno-noworocznym na brytyjskich lotniskach i w portach. W strajku służby cywilnej, który ma być prowadzony od połowy grudnia przez miesiąc, będą uczestniczyli m.in. funkcjonariusze straży granicznej i urzędnicy MSW.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania podróże strajki święta Europa

"Budżet UE na rolnictwo powinien być dwa razy wyższy". Janusz Wojciechowski o bezpieczeństwie żywnościowym

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że "aby zapewnić Europie bezpieczeństwo żywnościowe w długiej perspektywie, unijny budżet rolny powinien być nawet dwukrotnie wyższy niż obecnie". Dodał, że dzięki działaniom KE, ceny nawozów powinny zacząć spadać.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo żywność prawo pieniądze Unia Europejska Janusz Wojciechowski Europa