Polskie Radio
Section05
Świdnik

Świdnik: mieli śmiertelnie pobić 44-latka. Sąd zdecydował o areszcie dla trzech osób

Tymczasowy areszt zastosował sąd wobec trzech osób w wieku od 32 do 41 lat, które podejrzane są o pobicie ze skutkiem śmiertelnym. W czwartek policjanci odnaleźli zwłoki 44-latka w jednym z mieszkań w Świdniku (województwo lubelskie). Za zarzucany czyn grozi do 10 lat więzienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony lubelskie Świdnik służby i bezpieczeństwo śmierć policja areszt sąd

Lipiec 1980. "Strajki lubelskie przełamały barierę strachu"

- Strajki lubelskie wpłynęły na dalszy bieg wydarzeń w całym kraju. 8 lipca 1980 roku rozpoczął się strajk okupacyjny w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik jako reakcja na podwyżki cen żywności w zakładowej stołówce. Wyjątkowość tego strajku polegała na tym, że zapoczątkował on falę protestów na całej Lubelszczyźnie - powiedział w audycji Pamięta - to Solidarność dr Marcin Dąbrowski z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność PRL komunizm strajki Świdnik Lubelszczyzna Marcin Dąbrowski historia Polski

Jest przetarg na zakup śmigłowców dla polskiej armii

Rozpoczynają się rozmowy w sprawie dostaw śmigłowców dla polskiej armii. Inspektorat Uzbrojenia zaprosił do negocjacji trzy firmy, które wcześniej złożyły wstępne oferty. Chodzi o kupno 16 śmigłowców w wersji dla wojsk specjalnych i marynarki wojennej. Gościem Polskiego Radia 24 był gen. bryg. pilot Dariusz Wroński, ekspert Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych.  
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Obrony Narodowej armia przetarg Świdnik Mielec airbus