Polskie Radio
Section05

TEATR

Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna dla Anki Herbut za sztukę "Rohtko"

- Jestem bardzo wzruszona i bardzo dziękuję za tę nagrodę. Mimo, że ten tekst miał swoją prapremierę w dosyć zmediatyzowanym kontekście, to powstał z miłości do teatru. Cieszę się, że taki konkurs jak ten daje szansę na to, żeby ta miłość do teatru się zamanifestowała na poziomie tekstu być może bardziej niż w spektaklu - mówiła Anka Herbut odbierając tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
Zobacz więcej na temat:  dramat Gdynia literatura Dwójka

Jacek Braciak: zawód aktora pozwala mi na bezkarne korzystanie z ciemnej strony mej natury

Jacek Braciak jest cenionym aktorem teatralnym i filmowym, grał również w kilku serialach, chętnie wspólpracuje z Teatrem Polskiego Radia. W rozmowie z Malwiną Kiepiel i Magdą Kuydowicz opowiada o swoim podejściu do zawodu aktora i doświadczeniach reżyserskich. Ujawnia także, co najbardziej lubi robić w czasie wolnym.
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Jacek Braciak KULTURA FILM aktorstwo Trójka

"Harenda". Słuchowisko Marii Marcinkiewicz-Górnej w reżyserii autorki

Marii Marcinkiewicz-Górnej to słuchowisko o pewnym magicznym miejscu na Podhalu, w którym zaklęty został czas. Ciche, położone na uboczu, stanowi jakby nienachlane przedmieście całorocznej turystycznej stolicy Polski. Od Zakopianki oddzielone dawną drogą dojazdową i potokiem, od nieba – grapą i rzędami dwóch parceli. Wśród wybujałej zieleni i potężnych drzew stoi skromny dom w stylu góralskim, „od którego przecież wszystko się zaczęło” – jak mawiają mieszkańcy tego przysiółka. Gdyby nie pewna historia sprzed stu lat, zapewne nie byłoby tu ani stoku narciarskiego, ani pensjonatów, ani parafii z wyjątkowym dla tego regionu kościołem, ani szkoły, ani Domu Pracy Twórczej krakowskiej ASP.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 słuchowisko Maria Marcinkiewicz-Górna Maciej Kubera Piotr Skotnicki Elżbieta Kijowska Lucyna Malec Wiktoria Gorodeckaja Grzegorz Małecki Marta Kurzak Angelika Kurowska Wojciech Żołądkowicz

Przed premierą "Ślepego toru". Twórcy o wyzwaniach realizacji opery

On jest wybitnym reżyserem operowym i teatralnym, ona – cenioną choreografką. Marek i Izadora Weissowie byli gośćmi najbliższego wydania audycji "W antrakcie". Opowiadali o pracy nad operą "Ślepy tor", którą już wkrótce będziemy mogli zobaczyć w Teatrze Wielkim i wyzwaniach splatającej się współpracy zawodowej i życia prywatnego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz

"Kwiaty Pani Zofii". Słuchowisko Rafała Skąpskiego i Tomasza Skilera w reżyserii Dobrosławy Bałazy

"Kwiaty pani Zofii” to domknięcie cyklu słuchowisk opartych na wspomnieniach Zofii z Odrowąż Pieniążków Skąpskiej. Poprzednie dwa zatytułowane były „Dziwne jest serce kobiece” oraz „Kobieta i wojna”. Wspomnienia ukazały się w trzech tomach, pod łącznym tytułem „Dziwne jest serce kobiece”; obejmują one lata 1900-1961, choć w reminiscencjach autorka sięga czasów powstania styczniowego. "Kwiaty pani Zofii” oparte są na tomie trzecim wspomnień dotyczącym lat powojennych.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 słuchowisko Rafał Skąpski Dobrosława Bałazy Grażyna Barszczewska Krzysztof Wakuliński Ewa Serwa Robert Czebotar Mirosław Wieprzewski Piotr Makarski

"Nowy taniec La-ba-da". Słuchowisko Janusza Głowackiego w adaptacji i reżyserii Waldemara Modestowicza

Opowiadanie Janusza Głowackiego „Nowy taniec La-ba-da” powstało pod koniec lat sześćdziesiątych zeszłego stulecia, w czasach Peerelu. Głowacki był bystrym obserwatorem i miał świetne ucho do dialogów. Podglądał ludzi, słuchał ich uważnie i zapamiętywał. Był ciekawy życia, bywał w różnych środowiskach, tych elitarnych, stołecznego światka artystyczno-literackiego, ale też nie stronił od marginesu życia mieszkańców przedmieść i tak zwanej zapyziałej prowincji.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 słuchowisko Janusz Głowacki Waldemar Modestowicz Maciej Kubera Teresa Skoczylas Antoni Pawlicki Michalina Łabacz Lidia Sadowa Fabian Kocięcki Maciej Zuchowicz Jacek Braciak Michał Sitarski Mateusz Rusin Piotr Grabowski

"Małżeństwo z kalendarza" Franciszka Bohomolca - walka fraka z kontuszem

- Bohomolec miał już pewne doświadczenie, bo pisał dla Collegium Nobilium, czyli teatru prowadzonego przez pijarów w Warszawie. Były to bardzo udane sztuki. Zainspirowany przez Stanisława Augusta napisał opartą na prostym pomyśle komedię "Małżeństwo z kalendarza" - mówił Rafał Węgrzyniak w pierwszej po wakacyjnej przerwie audycji z cyklu "Dramaty polskie. Wybrał Zbigniew Raszewski."
Zobacz więcej na temat:  Dwójka dramat Franciszek Bohomolec Małgorzata Szymankiewicz komedia Stanisław August Poniatowski Teatr Narodowy w Warszawie Zbigniew Raszewski Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

Centrum Sztuki Włączającej działa, by sztuka była jedna

- Niestety dziś niepełnosprawność to wciąż czynnik wyłączający z kultury - mówi Justyna Wielgus, reżyserka Teatru 21. - Moim wielkim marzeniem i celem Centrum Sztuki Włączającej jest, by nie mówić: "sztuka włączająca", "sztuka inkluzywna", tylko po prostu: "sztuka, która ma bardzo wiele reprezentacji, wiele języków, ekspresji, form" - dodaje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo niepełnosprawność wykluczenie społeczne SZTUKA

Musical "40-latek". Marcin Januszkiewicz jako śpiewający inżynier Karwowski

- Autorka scenariusza i reżyserka Joanna Drozda wykorzystała głównych bohaterów "Czterdziestolatka". Są zachowane między nimi relacje, jakie pamiętamy z serialu, natomiast to zupełnie nowa historia. Trzeba było jakoś połączyć te kropeczki tak, żeby Stefan Karwowski w końcu zaśpiewał - mówił w Dwójce Marcin Januszkiewicz, który wcieli się w rolę inżyniera Karwowskiego w nowym musicalu warszawskiego Teatru Rampa pt. "40-latek".
Zobacz więcej na temat:  musical Marcin Januszkiewicz Warszawa Paweł Siwek premiera serial