Polskie Radio
Section05

TEATR

"Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego: po 120 latach wciąż niebywale aktualny dramat

Narodowy arcydramat Stanisława Wyspiańskiego "Wyzwolenie" to jedna z najważniejszych sztuk w historii polskiego teatru. To sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. W przedwyborczą sobotę, 14 października, miała premierę najnowsza interpretacja "Wyzwolenia", które na deskach gdańskiego Teatru Wybrzeże przedstawił jeden z najgłośniejszych polskich reżyserów: Jan Klata.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Stanisław Wyspiański premiera Jan Klata Michał Żołądkowski Trójka

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek

Dorota Kolak o swojej drodze do aktorstwa. "Byłam bardzo zdeterminowana" [WIDEO]

Aktorstwo dla Doroty Kolak było marzeniem, któremu towarzyszyła pewność, że nic innego nie chce w życiu robić. – Byłam siedemnastolatką i nagle pojawił się krach tych marzeń. Okazało się, że jest to niemożliwe – przyznaje aktorka, mówiąc o swojej wygranej walce z wadą wymowy, która wydawała się przekreślać marzenia o szkole aktorskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Trójka Krzysztof Warlikowski KULTURA

XXIII Festiwal Sztuki Mimu. "Treny" Kochanowskiego w wykonaniu teatru pantomimy

W Ursynowskim Centrum Kultury "Alternatywy" w Warszawie trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. W piątek (13.10) zaprezentowany został spektakl "Treny" Jana Kochanowskiego w wykonaniu Warszawskiego Centrum Pantomimy. - Czy można pokazać poezję, wychodząc poza narrację słowną? Sam zadałem sobie to pytanie, gdy otrzymaliśmy taką propozycję - mówił w Dwójce Bartłomiej Ostapczuk, reżyser spektaklu i zarazem dyrektor wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  pantomima Jan Kochanowski Dwójka Jakub Jamrozek

Największy polski komediopisarz w muzeum, czyli wystawa "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze"

W Muzeum Teatralnym otwarto wystawę "Aleksander Fredro jest w dobrym humorze" poświęconą największemu polskiemu komediopisarzowi, a właściwie – sześciu pierwszym komediom z tzw. okresu lwowskiego, czyli z lat 1822-1835. Można na niej obejrzeć pamiątki związane z samym twórcą, ale także ze spektaklami i aktorami na przestrzeni wieków.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Aleksander Fredro wystawa komedia Muzeum Teatralne Michał Żołądkowski Trójka

Festiwal Generator Nadziei. Włodzimierz Staniewski: pomału żegnam się z Gardzienicami

- Ośrodek Praktyk Teatralnych "Gardzienice" się "metamorfozuje", przekształca. Będzie zmieniał trochę formułę, nie będzie pod moim "dyktatorskim" zarządzaniem, tak jak to było dotychczas. Będzie bardziej uwspólnotowiony - mówił w Dwójce Włodzimierz Staniewski, reżyser i twórca ośrodka. W czwartek (12.10) w Lublinie startuje festiwal "Generator Nadziei".
Zobacz więcej na temat:  Roch Siciński Dwójka Włodzimierz Staniewski spektakl Gardzienice

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Krzysztof Meyer opera Antoni Libera Beata Stylińska Dwójka premiera Marek Weiss

Wyjątkowy spektakl w koprodukcji aktorów z ośmiu krajów. "The Best European Show” w Opolu

"The Best European Show" to koprodukcja pięciu teatrów z różnych państw Europy, a w wyjątkowy spektakl zaangażowani są artyści z ośmiu krajów. Po polskiej premierze w Opolu show wyruszy w europejskie tournée.  Na czym polega i kto będzie mógł je zobaczyć? - O tym w "Trójce do trzeciej" opowiedziała Barbara Kowol z Teatru Kochanowskiego w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Opole Trójka Michał Żołądkowski

Musicial "40-latek" w Teatrze Rampa. Joanna Drozda: pokazujemy, że trzeba żyć tu i teraz

Okazją do powrotu do czasów dzieciństwa i pokazania młodemu pokoleniu, jak wygląda świat bez internetu jest spektakl "40-latek - warszawski musical", którego premiera we wrześniu odbyła się Teatrze Rampa. - Ten "40-latek" łączy nas wszystkich - mówi w "Czasie pogody" Joanna Drozda, reżyserka spektaklu, która wciela się w nim także w niezapomnianą Kobietę Pracującą, w serialu telewizyjnym kreowaną przez Irenę Kwiatkowską.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski musical Irena Kwiatkowska Jerzy Gruza Joanna Drozda Teatr Rampa

"Wyzwolenie". Słuchowisko według Stanisława Wyspiańskiego w adaptacji i reżyserii Tomasza Cyza

Historia człowieka, człowieka teatru, ale przede wszystkim człowieka – wyjątkowego i nadwrażliwego, zagubionego, poszukującego rozwiązania, nie mogącego sobie poradzić ze sobą i światem. Człowieka myślącego, Polaka, ale przede wszystkim człowieka, który – jak powiada on sam – zjawia się „co jakie parę staj lat... co wiek...” i „nie może znieść tego co jest”. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia słuchowisko Stanisław Wyspiański Tomasz Cyz Andrzej Brzoska Grzegorz Małecki Przemysław Stippa Monika Kwiatkowska Olgierd Łukaszewicz

"Wspomnienia chałturzystki - Z tamtej strony". Słuchowisko według utobiografii Stefanii Grodzieńskiej w adaptacji i reżyserii Adama Wojtyszki

Stefania Grodzieńska odsłania kulisy działalności estradowej, zdradza tajemnice aktorskiej kuchni, a jednocześnie z wyczuciem satyryka - spostrzegawczo i humorystycznie - komentuje rzeczywistość Peerelu. "Czy wiesz co to jest chałtura? W pierwotnym i zasadniczym znaczeniu słowem chałtura określamy dodatkową pracę, pozbawioną ambicji, a podjętą wyłącznie dla zarobku. To jest chałtura.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia RepertuarTeatruPR2023 Adam Wojtyszko Paweł Szaliński Monika Pikuła Leon Charewicz Robert Kowalski Marta Chodorowska Przemysław Wyszyński słuchowisko

Józef Bliziński a hrabia Fredro. "Jeśli pisał pod jego wpływem, to na podstawie lektury"

- Koniec dramaturgii Aleksandra Fredry datuje się na 1835 rok. Stąd też powstał taki rodzaj powiedzenia, że Fredro pisał do powstania listopadowego, a Bliziński od powstania listopadowego. Oczywiście jest to pewien skrót myślowy, ponieważ Bliziński miał 3 lata, kiedy wybuchło powstanie, a dość późno zaczął pisać - mówiła w Dwójce dr hab. Jagoda Hernik-Spalińska z Instytutu Sztuki PAN.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Instytut Teatralny im. Raszewskiego Małgorzata Szymankiewicz dramat literatura Polska Akademia Nauk Józef Bliziński Aleksander Fredro