Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki PRL komunizm stalinizm II wojna światowa Warszawa muzeum

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać dziś w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Dziś mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA społeczeństwo Witold Pilecki PRL komunizm stalinizm II wojna światowa mazowieckie regiony Warszawa muzeum

Prof. Musiał w rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego

- Wierzę głęboko, że IPN nie spocznie, dopóki nie odnajdzie tego wielkiego polskiego bohatera, i nie spocznie, dopóki nie odnajdzie każdego z tych, którzy zginęli za Polskę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Filip Musiał. Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL skomentował w ten sposób rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, która przypada 25 maja.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Muzeum Żołnierzy Wyklętych Instytut Pamięci Narodowej IPN Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci PRL HISTORIA historia Polski POLSKA

"Wyklęty" Witold Pilecki. Proces przywracania rotmistrza pamięci

25 maja 1948 roku, czyli prawie 84 lata temu strzałem w tył głowy został zamordowany z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. To punkt wyjścia do rozmowy o sylwetce rotmistrza i powolnym, żmudnym procesie przywracania Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych do polskiej świadomości historycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Magdalena Drohomirecka Klub Trójki historia Polski Witold Pilecki komunizm Auschwitz Powstanie Warszawskie PRL Żołnierze Wyklęci

Rocznica zamordowania Witolda Pileckiego. Historyk: postać rotmistrza fascynuje

- Miano o nim nigdy nie rozmawiać, nie nagłaśniać jego osoby. Fenomenem jego pamięci polega na tym, że stało się wręcz odwrotnie - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem był również historyk Jacek Karczewski. 25 maja 1948 roku, w więzieniu mokotowskim w Warszawie, strzałem w tył głowy zamordowany został z rozkazu władz komunistycznych Witold Pilecki. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski PRL komunizm Witold Pilecki Żołnierze Wyklęci

"Postać nieprzeciętna". Jarosław Wróblewski o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

121 lat temu urodził się Witold Pilecki. Rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, żołnierz Armii Krajowej. Dobrowolnie dostał się do Auschwitz, by sporządzić raport o sytuacji więźniów i zorganizować tam ruch oporu. O upamiętnieniu postaci rotmistrza mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski IPN Witold Pilecki POLSKA społeczeństwo

Rotmistrz Witold Pilecki – ucieczka z Auschwitz

Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa Niemcy POLSKA Warszawa Witold Pilecki Włochy historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Na Węgrzech odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego. "Dowód przyjaźni i wspólne upamiętnianie bohaterów"

Na Węgrzech, w Balatonboglar nad Balatonem, odsłonięto popiersie rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystości wziął udział ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Adam Siwek.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski Węgry II wojna światowa ŚWIAT Europa IPN Instytut Pamięci Narodowej

Węgry: odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego

Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adam Siwek odsłoni w miejscowości Balatonboglar na Węgrzech pomnik upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument stanie na placu przed Domem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W uroczystości udział weźmie również ambasador Polski na Węgrzech Jerzy Snopek, który jest inicjatorem budowy pomnika.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki Węgry IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych II wojna światowa

Christina Lamb: to dzięki kobietom świat ludzkich spraw się nie rozpada

- Od ponad 30 lat pracuję jako reporterka na obszarach konfliktów zbrojnych. Od zawsze interesowały mnie nie tyle walki, ale to, jak ludzie funkcjonują w tych nadzwyczajnych warunkach - mówiła w Dwójce Christina Lamb, laureatka nagrody specjalnej im. Witolda Pileckiego za książkę "Nasze ciała, ich pole walki. Co wojna robi z kobietami". 
Zobacz więcej na temat:  przemoc Wojna w Syrii Michał Nowak Witold Pilecki Dwójka KULTURA

Gala Nagrody Pileckiego. Uhonorowano autorów najlepszych książek historycznych i reporterskich

Filip Gańczak, Christina Lamb i Eliyana Adler zostali laureatami pierwszej edycji Międzynarodowej Nagrody imienia Witolda Pileckiego. Wyróżnieniem uhonorowano najlepsze książki historyczne i reporterskie opisujące polskie doświadczenia dwóch totalitaryzmów. W kategorii specjalnej nagrodzono publikacje współczesnych korespondentów wojennych. Gala Nagrody Pileckiego odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Pilecki literatura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

"Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana". "The Sun" przypomina postać Witolda Pileckiego

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył swoim czytelnikom brytyjski dziennik "The Sun". W niedzielę minęło 81 lat od czasu, gdy Pilecki dał się aresztować, aby trafić do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne pamięć historia Polski Wielka Brytania Europa ŚWIAT