Polskie Radio
Section05

ceny żywności

Wiceminister Soboń: nie wykluczamy wydłużenia tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń inflacja tarcza antyinflacyjna podatki vat POLSKA społeczeństwo ceny paliw walka z inflacją

Eksperci: państwo pomoże zniwelować skutki wzrostu cen energii, ale nie zapłaci za nas wszystkich rachunków

Wprowadzenie wsparcia związanego ze znacznym wzrostem cen energii dla gospodarstw domowych, części przedsiębiorstw, a także rezygnacja z obowiązku obrotu energią na giełdzie to rozwiązanie, które pomogą gospodarstwom domowych i firmom. Nie oznacza to jednak, że państwo przejmie całkowicie koszt naszej energii. To tylko pomoc i inaczej być nie może. Wymaga to jednak interwencji państwa na rynku energii i jest to całkowicie uzasadnione - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i Maciej Wośko, redaktor naczelny "Gazety Bankowej".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw energia elektryczna energetyka

Eksperci: czy zwolnienie ze składek do ZUS uratowałoby firmy borykające się z kryzysem i kto za to miałby zapłacić?

Pomysł na ulżenie przedsiębiorcom w trudnych warunkach gospodarczych poprzez zwolnienie ich z obowiązku płacenia składek na przyszłe emerytur jest fundamentalnie zły. Musimy przestać traktować składki jak podatek, a zacząć uznawać je zabezpieczenie starości - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Mariusz Adamiak, dyrektor biura strategii rynkowych PKO BP. Natomiast Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej stwierdził, że pomysł jest kulawy, ale to zasadna próba wsparcia tych, którzy w kryzysie mogą stracić firmy, a już dziś stracili rentowność.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ZUS emerytura firma pracodawcy pracownicy składka zus inflacja

Dziennikarz skarży się na ceny owoców. Internauci pytają, czy długo szukał tak drogiego arbuza

Patrycjusz Wyżga z portalu wp.pl napisał w mediach społecznościowych, że kupił na śniadanie kilka owoców i zapłacił za nie ponad 60 zł. "Niezłą marżę mają na arbuza, 750 proc. to nie w kij dmuchał" - skomentował jeden z posłów Prawa i Sprawiedliwości. Ponadto internauci dodali, że redaktor musi mieć spory apetyt, skoro zjada na śniadanie 0,7 kg pomarańczy, 0,5 kg truskawek, cytrynę, niemal kilogram brzoskwiń, a do tego "wyjątkowo drogiego" arbuza za 15 zł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ceny owoce Patrycjusz Wyżga społeczeństwo paragon zakupy

Eksperci: mimo wakacji ceny sezonowo nie spadają za to rosną koszty przedsiębiorców

Mimo okresu wakacyjnego nie widzimy, tak jak to zawsze miało miejsce, spadku cen żywności czy mniejszych wydatków na utrzymanie domu lub mieszkania. Rośnie inflacja bazowa oraz rosną wydatki państwa. Rząd staje więc na rozdrożu: wybrać inflację czy wprowadzić dyscyplinę fiskalną co oznaczałoby cięcia wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i dr Maciej Bukowski z SGH.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw produkcja

Eksperci: wrzesień i styczeń pokażą wzrost inflacji, jej szczyt wciąż przed nami

Inflacja jeszcze nie osiągnęła szczytu. Nie pomaga to, że żywność praktycznie nie tanieje, choć tak zawsze w miesiącach letnich, bardzo trudny będzie wrzesień i  styczeń, gdy wzrosną ceny energii, a przedsiębiorcy będą wliczać te podwyżki w ceny towarów i usług - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza":  Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ropa naftowa recesja pracodawcy cena benzyny