Polskie Radio
Section05

czytelnictwo

"Czarna Frotte rusza w świat. Korytarz pod pralką prowadzi ją do wielkiego portu, a tam ..."

Opowieść Justyny Bednarek, którą można było zdobyć dziś w Poranku rozbudza wyobraźnię i marzenia o wielkich podróżach. Już po godzinie 7.00 ruszyliśmy w ryzykowną podróż z Robinsonem Cruzoe, przyjrzeliśmy się krainie, do której trafił Guliwer i spróbujemy objechać świat z Fileasem Foggiem, choć nie mamy na to osiemdziesięciu dni.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska literatura dziecięca

"Ferie z książką". Fascynująca historia prania czyli od tary do pralki

Jak wyglądało pranie w dawnych czasach? Do czego służyła kijanka? Kiedy pojawiła się pierwsza pralka automatyczna? Pierwszą ponoć stworzył William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Jeszcze wtedy nikt nie przeczuwał, że stanie się "żarłoczną maszyną" zjadającą różne części garderoby ze szczególnym upodobaniem do skarpet. Takiego odkrycia dokonała kilka lat temu Justyna Bednarek, z którą spotykaliśmy się w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca radio dla dzieci Ferie zimowe

PR24 Krzysztof Szujecki o "Milionerach przedwojennej Polski"

- Byli to przedsiębiorcy, którzy zapisali się w historii nie tylko jako finansiści, przedsiębiorcy czy handlowcy, ale prowadzili także szeroką działalność społeczną, a w niektórych przypadkach była to też działalność polityczna - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Szujecki, opowiadając o bohaterach swojej książki "Milionerzy przedwojennej Polski".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katarzyna Cygler KULTURA KSIĄŻKA literatura HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski bogactwo

"Zaułek koszmarów". Orbitowski: poruszająca historia o wzlocie i upadku człowieka

- Była we mnie obawa, że Gresham, ze względu na "dzikość" swojego pisarstwa i absolutny brak hamulców (...) otworzy drzwi do czarów i wtedy byłoby po książce. Na szczęście tak nie zrobił, dając nam w zamian poruszającą historię wzlotu i upadku człowieka, który marzył o tym, żeby mieć pieniądze, sławę i lekko sobie żyć - mówił Łukasz Orbitowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura społeczeństwo KULTURA

Orbitowski w PR24 o opowiadaniach "Sarajewskie Marlboro"

- Czytając, przejmowałem się losami tych, którym się nie wiodło i złościłem się na oprawców. Książka zaczyna się od ognia i ogniem się kończy. Ludzkie tragedie są tak opisane, że czasami nie chciało się wierzyć, iż zostały wzięte z życia. Tymczasem te tragedie wydarzyły się chwilę temu - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował opowiadania "Sarajewskie Marlboro" Miljenko Jergovicia. 
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA książki KULTURA społeczeństwo

Pandemia sprzyja czytelnictwu. Książki tradycyjne czy elektroniczne?

Trwająca epidemia koronawirusa spowodowała, że Polacy chętniej sięgnęli po książki. Z raportu sporządzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że co najmniej jedną pozycję w 2021 roku przeczytało 42 procent osób. To najlepszy wynik od 2014 roku. Czy Polacy chętniej sięgali po tradycyjne książki, czy jednak wybierają ich cyfrowe odpowiedniki?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo książki pandemia koronawirus nawyki ebook

"Z miłości do książek". Reportaż z antykwariatu [POSŁUCHAJ]

Krystyna Smerda-Ujma i Sergiusz Ujma od blisko 30 lat prowadzą w Zielonej Górze antykwariat. Jest najstarszy w mieście. Jest też, niestety, zapewne jednym z ostatnich. W dwóch małych pomieszczeniach książki piętrzą się do sufitu, zajmując każdą wolną powierzchnię. Właściciele niebawem będą świętować 80. urodziny. Ze smutkiem i nostalgią wspominają dawne czasy, gdy drzwi antykwariatu niemal się nie zamykały.
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce

PR24 "Czytelnicy mnie zaskakują". Adam Hlebowicz o odbiorze książki "Podróż na Wschód"

- Książkę pisałem dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani kresami wschodnimi, ale nie tylko. Myślałem też o młodym pokoleniu. Stąd dużo ilustracji do każdego tekstu - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Zobacz więcej na temat:  Kresy pamięć IPN książki historia Polski Polacy za granicą Polskie Radio 24 KSIĄŻKA KULTURA literatura

"Estetyczno-metafizyczna, a nie polityczna". Publicysta o tetralogii Jorisa-Karla Huysmansa

- Książka mówi o konflikcie pomiędzy Kościołem a kulturą na przełomie XIX i XX wieku przyjmowanym w sytuacji zupełnie innych punktów wyjścia [...] Ten konflikt stwarza pewnego rodzaju ramy. O tyle mniej istotne, że tetralogia, o której mówimy jest tetralogią estetyczno-metafizyczną, a nie polityczną - mówił na antenie Polskiego Radia 24 krytyk literacki Wojciech Stanisławski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA Kościół Kościół i kultura Kościół katolicki wiara religia

Dyrektor Biblioteki Narodowej: byliśmy dobrze przygotowani na czas pandemii

- Zamkniecie szkół, uniwersytetów powodowało odcięcie od bibliotek uczniów i studentów. My byliśmy w tej dobrej sytuacji, że mogliśmy od razu dać wszystkim dostęp do zbiorów cyfrowych w bibliotece czynnej 24 godziny na dobę - mówił w Polskim radiu 24 dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Biblioteka Narodowa Tomasz Makowski społeczeństwo

"Archiwum zagubionych dzieci" Valerii Luiselli. Gociek: doceniam wkład pracy autorki

Miałem takie wrażenie, że tymi wszystkimi chwytami formalnymi Valeria Luiselli troszeczkę przykrywa może własny brak - przepraszam, że tak powiem - "poweru" w piórze - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, odnosząc się do książki "Archiwum zagubionych dzieci". Łukasz Orbitowski porównał lekturę do "wydrukowanego profilu w mediach społecznościowych".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KSIĄŻKA literatura