Polskie Radio
Section05

depresja

Atopowe zapalenie skóry. Choroba, która potrafi stygmatyzować

Zaczerwieniona i swędząca skóra, niemożliwy do opanowania odruch drapania i w konsekwencji rozległe rany. Tak właśnie wygląda atopowe zapalenie skóry. - Grupa pacjentów, którzy chorują na AZS o bardzo ciężkim przebiegu, jest nieliczna. Natomiast problemy związane z ich leczeniem są wyjątkowo trudne - mówi prof. Witold Owczarek z Wojskowego Instytutu Medycznego. Z czym na co dzień muszą mierzyć się chorzy?
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka choroby skóry choroba

Emilia Marchelewska, psycholog: emigracja bywa jak tasak, który przecina nasze relacje

„Emigracja jest czasami jak tasak, który przecina nasze sieci, kontakty społeczne. Rodzina zostaje w Polsce a w kraju emigranci nie nawiązaliśmy jeszcze przyjaźni. Już nie mamy przy sobie bliskich, znajomych z którymi chodziliśmy do szkoły czy do kina. Czujemy, że nie jesteśmy u siebie. To może wywoływać uczucie izolacji, osamotnienia” - wyjaśnia Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa psychologia nałóg terapia społeczeństwo obywatelskie pomoc Małgorzata Frydrych

Problem depresji narasta w pandemii. Ekspert: ludzie są psychicznie wyczerpani

- Światowa Organizacja Zdrowia wskazywała, że gdzieś za 10 lat możemy mieć depresję jako już tę czołową chorobę, z którą zmaga się ludzkość. Ja myślę, że to nie jest kwestia 10 lat, ale kilku lat najdalej, a być może nawet tego roku - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji "Twarze depresji". Gościem audycji był także aktor Piotr Zelt, od lat zmagający się z depresją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda społeczeństwo pandemia Koronawirus w Polsce zdrowie choroba piotr zelt WHO Światowa Organizacja Zdrowia POLSKA

Samobójcy są wśród nas – to często nasi najbliżsi. Każdy może im pomóc

Specjaliści zwracają uwagę, że decyzja o samobójstwie nie przychodzi nagle. - Myśli samobójcze są jak temperatura, one się zbierają, wzrastają, są bardzo intensywne i wystarczy prosty gest, żeby w kulminacji tej temperatury pojawił się drugi człowiek, który wysłucha i da oparcie - mówi dr Halszka Witkowska. Zapobieganiu samobójstwom poświęcona jest kampania "Życie warte jest rozmowy".
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo psychiatria Krzysztof Michalski

Oblicza męskiej depresji

Niedawno ukazała się książka Terrence'a Reala "Nie chcę o tym mówić" poświęcona właśnie męskiej depresji. I już na jej początku autor pisze, że "mężczyzna postrzega depresję jako stan kompromitujący i zawstydzający, więc najczęściej pozostaje ona nierozpoznana ani przez niego, ani przez jego otoczenie". Dlaczego tak się wstydzimy czegoś, co jest po prostu chorobą?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie mężczyzna społeczeństwo pomoc terapia psychoterapia psychologia leki lekarz Agnieszka Furtak-Bilnik Trójka

"Życie warte jest rozmowy"

Gościem "Wieczoru Odkrywców" będzie dr Halszka Witkowska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego - koordynatorka kampanii "Życie warte jest rozmowy", z którą porozmawiam o samobójstwach i próbach samobójczych, o uwarunkowaniach psychologicznych, społecznych, neurologicznych i genetycznych zachowań samobójczych, o poszukiwaniu sposobów zapobiegania aktom samodestrukcji i o terapiach po próbach samobójczych.
Zobacz więcej na temat:  samobójstwo psychologia