Polskie Radio
Section05

DNA

Nowe testy DNA pozwolą rozwiązać kryminalną zagadkę stulecia

Analizy DNA pomogły w niedawnym powiązaniu kolejnych ofiar ze sprawą seryjnego zabójcy z Long Island. Śledztwo ws. zabójstw sprzed 15, 25 lat i 32 lat, które wstrząsnęły Ameryką, dzięki analizom genetycznym ujawniły sprawcą. Eksperci kryminalistyki mają nadzieję, że podobna metoda pomoże rozwiązać jeszcze starszą zagadkę - sprawę Lindberghów z 1932 r.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA zabójstwo kryminologia NAUKA

Polskie Radio 24 Globalny Bank Nasion. Biologiczny Fort Knox na Spitsbergenie

Globalny Bank Nasion (Svalbard Global Seed Vault) znajduje się na dalekiej Północy, na norweskim archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. Zbudowany został w celu bezpiecznego przechowywania nasion roślin jadalnych z całego świata. - Ma zachować gatunki roślin użytkowych dla przyszłych pokoleń - mówił w Polskim Radiu 24 botanik prof. Arkadiusz Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe rośliny rolnictwo Spitsbergen nasiona

NASZ WYWIAD Lek na raka, niewydolność i alzheimera? "Duże nadzieje"

Skuteczne leczenie nowotworów, chorób Alzheimera, Parkinsona, a nawet niewydolności serca - to wszystko będzie możliwe dzięki odkryciu nagrodzonemu tegorocznym Noblem z medycyny. Chodzi o małe cząsteczki mikroRNA. Badania nad nimi prowadzone są na całym świecie, także w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  medycyna NAUKA technologie nowotwory NAUKA nagroda Nobla choroba Parkinsona choroba Alzheimera niewydolność serca Polskie Radio 24

Jacek Jaworek nie żyje. Kto go ukrywał?

Czy Jacek Jaworek przez ostatnie trzy lata ukrywał się za granicą? A może jednak pozostał na terenie Polski? W czwartek prokuratura potwierdziła, że ciało znalezione w Dąbrowie Zielonej należy do Jacka Jaworka. Śledczy wciąż jednak próbują ustalić, kto w ostatnim czasie mógł pomagać mu w ukrywaniu się przed organami ścigania. - Moim zdaniem najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że ukrywał się doraźnie. Albo w lasach, albo u jakiegoś znajomego, albo w zabudowaniach, które dobrze znał - mówi nam psycholog policyjny i profiler Dariusz Piotrowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Jaworek zabójstwo badania ciało służby i bezpieczeństwo

Kobieta była członkinią załogi szwedzkiego okrętu, który miał rzucić Rzeczpospolitą na kolana

"Vasa" miał dać Szwecji panowanie na Bałtyku i odegrać znaczącą rolę w walce z Polską. Tak się jednak nie stało. Kosztowna inwestycja, jaką było zbudowanie jednostki, zakończyła się spektakularną klapą – okręt zatonął chwilę po wyjściu z portu. Dziś badania genetyczne pozwoliły ustalić płeć jednej z ofiar katastrofy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA archeologia odkrycia i ciekawostki NAUKA Szwecja genetyka Morze Bałtyckie

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja genetyka genetyka

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka