Polskie Radio
Section05

edukacja

Ruszyły egzaminy ósmoklasisty. "Mała matura" w tym roku łatwiejsza

Od testu z języka polskiego 24 maja o godz. 9.00 rozpoczęły się trzydniowe egzaminy ósmoklasisty 2022. W całym kraju do egzaminu na koniec szkoły podchodzi ponad pół miliona ósmoklasistów i 7 tys. uczniów z Ukrainy. Ósmoklasiści przez około półtora roku swojej edukacji uczyli się zdalnie, dlatego egzaminy mają być łatwiejsze. – Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny egzamin, taka "mała matura". Uważam, że w tym roku uczniowie są przygotowani optymalnie na tyle, na ile można było się przygotować – uważa Tomasz Ziewiec, dyrektor jednej z warszawskich szkół podstawowych.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka szkoła egzamin ósmoklasisty szkoła podstawowa dzieci Ukraina uchodźcy

Dzieci dwujęzyczne po powrocie z emigracji. Nowa rzeczywistość i poczucie zagubienia

- W pytaniach o sytuację dzieci dwujęzycznych w Polce, niestety często brakuje wrażliwości, perspektywy młodego człowieka. Tkanki adaptacyjnej, w której główny zainteresowany buduje sobie ten nowy dom. Młodzi ludzie muszą zbudować pewne rzeczy od początku. Takie, które dla dorosłych emigrantów, wracających zza granicy są oczywiste. I z tego względu dzieci dwujęzyczne mogą czuć się zagubione bardziej - mówi Aleksandra Hytroś-Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci szkoła ojczyzna psychologia dziecięca Małgorzata Frydrych

Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić?

Platforma Squla.pl to miejsce dla dzieci, w którym mogą uczyć się materiału obecnego w szkołach i swego rodzaju narzędzie dla nauczycieli. Squla.pl pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom w trudnym czasie już po licznych lockdownach, gdzie widoczne jest wykluczenie cyfrowe. Właśnie na ten temat mówił w audycji "Strefa Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom Przemek Bińkowski z platformy edukacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia

Edukacja dla bezpieczeństwa: czy młodzież powinna strzelać?

Niespełna miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek udzielił w "Sygnałach dnia" w programie 1 Polskiego Radia wywiadu, w którym zwrócił uwagę na obecny sposób prowadzenia przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa i zgłosił postulat włączenia zajęć do pewnych elementów dawnego przysposobienia obronnego. Na ten temat wypowiedzieli  się w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Renata Sypniewska, która uczy edukacji dla bezpieczeństwa w jednej z warszawskich szkół podstawowych, a także major Dariusz Paździoch, który jest nauczycielem klas mundurowych i również uczy tego przedmiotu.
Zobacz więcej na temat:  młodzież szkoła podstawowa radio dla rodziców radio bez reklam