Polskie Radio
Section05

film polski

"Grupa Pileckiego" – historia współpracowników rotmistrza na wielkim ekranie

W pracy nad inscenizowanym filmem dokumentalnym "Grupa Pileckiego" autorom przyświecał jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. – Chcieliśmy zawrzeć w nim wątek ludzki, próbę opowiadania historii przez pryzmat człowieka – mówi w "Trójce do trzeciej" reżyser obrazu, Grzegorz Juchiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz historia Polski Witold Pilecki kino film dokumentalny KULTURA

Dyrektor artystyczna Festiwalu w Gdyni: branża wiąże ze mną duże nadzieje

- Dało mi dużo dobrej energii przekonanie, że to, co robiłam przez ostatnie 20 lat, jest dobrze odbierane, że moją pracą pokazałam, że idę w tym kierunku, którego oczekuje branża. Oni również powiedzieli mi bardzo wyraźnie, że wiążą ze mną duże nadzieje - mówiła w "Poranku Dwójki" Joanna Łapińska, nowo powołana dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  festiwal filmowy w Gdyni kino FILM Paweł Siwek Dwójka Joanna Łapińska

42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Rekordowa liczba zgłoszeń

Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film, który odbywa się już po raz 42., to impreza, podczas której dowiadujemy się, jak wygląda młode polskie kino i w jakim kierunku się ono rozwija. W tym roku mamy do czynienia z rekordową liczbą zgłoszeń. - Młodzi szybciej i częściej sięgają po narzędzia filmowe - uważa Anna Serdiukow.
Zobacz więcej na temat:  kino Joanna Sławińska

Projekt cyfryzacji zbiorów polskiego kina  

W ramach cyklu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa realizowanego przez Filmotekę Narodową Instytut Audiowizualny skanowane i digitalizowane są  filmy oraz materiały okołofilmowe. O przedsięwzięciu mówili w Polskim Radiu 24: Dobromiła Wrońska, kierownik Działu Edukacji Filmowej, Aleksandra Ryży, redaktor naczelna portalu ninateka.pl, Tomasz Pisula, kierownik Działu Projektów internetowych FINA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa filmoteka narodowa

"Solaris mon amour" - osobista opowieść inspirowana powieścią Lema

Powieść "Solaris" Stanisława Lema od wielu lat stanowi źródło inspiracji dla innych twórców. Po wydane w 1961 roku dzieło sięgnął niedawno również Jakub Mikurda. Efektem jego pracy jest film dokumentalny "Solaris mon amour". W obrazie autor wykorzystał archiwalne materiały Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz pierwszych radiowych adaptacji powieści Lema.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem kino Joanna Sławińska Jakub Mikurda

"Pełne spectrum rozwoju". Jan Marczewski o roli Dawida w filmie "Liczba doskonała"

Grupa kabaretowa Niplodram, niezależna grupa teatralna Potem-o-tem, dubbing, nagradzany w Polsce i w Europie spektakl dyplomowy pt. "Do dna", opieka artystyczna nad spuścizną dziadka - Waldemara Świerzego, a ostatnio rola u boku Andrzeja Seweryna w filmie Krzysztofa Zanussiego pt. "Liczba doskonała" - to wszystko ma w swoim artystycznym dorobku aktor Jan Marczewski, który był gościem Małgorzaty Raduchy w audycji 'Spotkanie z...". 
Zobacz więcej na temat:  kino aktorzy Jan Marczewski kabaret Małgorzata Raducha

"Podwójne życie Weroniki". Kieślowski "wciąga nas w sferę metafizyki"

32 lata temu, 15 maja 1991 roku, na słynnym francuskim festiwalu filmowym w Cannes odbyła się premiera filmu Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki". Ten niejednoznaczny w charakterze film utorował Kieślowskiemu drogę na Zachód i stał się jego pierwszą wizytówką w świecie filmu europejskiego lat 90. XX wieku.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski kino Sławomir Idziak Krzysztof Piesiewicz Zbigniew Preisner muzyka filmowa