Polskie Radio
Section05

firma

Weryfikacja szczepień pracowników. Pracodawca powinien mieć do tego prawo?

Pracodawca będzie mógł wymagać od swojego pracownika przedstawienia świadectwa szczepienia albo negatywnego wyniku testu na koronawirusa? W środę debatowali na ten temat politycy i obywatele. O ocenę tego pomysłu zapytany został przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Marek Kowalski był gościem Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pracownik pracodawcy koronawirus Koronawirus w Polsce

Rynek pracy 2022 zdominują rekrutacje i podwyżki płac. Raport: plany mogą być zweryfikowane przez pandemię

W 2022 wzrost wynagrodzeń przewiduje trzech na czterech pracodawców, natomiast obniżki płac zaledwie 3 proc. firm - wynika z raportu firmy Hays Poland. Pracodawcy zamierzają również rekrutować specjalistów z IT, sprzedaży, finansów i księgowości oraz zajmujących się obsługa klienta i produkcją.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownik zatrudnienie rekrutacja rynek pracy zarobki wynagrodzenia

Nowy rok, stare zmartwienia. Rynek pracy w 2022 roku pod znakiem niedoboru pracowników i presji płacowej

2022 r. przyniesie kontynuację obserwowanych w ubiegłym roku trendów na rynku pracy, przede wszystkim niedoboru pracowników i rosnącej presji płacowej - oceniają eksperci. Intensywnie pod względem liczby rekrutacji zapowiada się początek roku, który na ogół był pod tym względem dużo spokojniejszy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca rynek pracy zatrudnienie pracodawcy pracownik

Podsumowanie roku. Polskie firmy w obliczu e-zmian

Jakie ułatwienia przyniosły przedsiębiorcom ostatnie miesiące? Czy obawiają się oni cyfryzacji? Dlaczego polskie firmy w niewielkim stopniu wykorzystują sztuczną inteligencją? O tym, w ramach podsumowania roku, rozmawialiśmy w Trójce z prof. dr. hab. inż. Krzysztofem Pietrusewiczem, prorektorem ds. organizacji i rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda nowe technologie Facebook internet przedsiębiorstwo małe i srednie przedsiębiorstwo przemysł

Firmy muszą rozliczyć tarczę PFR 2.0. Marczuk: nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę

- Apeluję do przedsiębiorców, żeby rozliczenia tarczy PFR 2.0 nie zostawiali na ostatnią chwilę - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Jego zdaniem nawet niewielka pomyłka, jak zbyt późne przysłanie błędnego pliku JPK, może nawet skutkować zwrotem całej subwencji.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa pandemia finansowanie rozliczenia

Dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9 procent - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach - czyli w wysokości 4,9 proc. - za luty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA składka zus podatek liniowy Ministerstwo Finansów działalność gospodarcza Polski Ład

POLSKI ŁAD Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład podatki ulga podatkowa inwestycje innowacje finanse osobiste

Spółka z Grupy Intermarche musi zapłacić zaległości wobec dostawców. UOKiK zakończył postępowanie

UOKiK zobowiązał spółkę SCA PR Polska (Grupa Intermarche) do zmiany praktyk, które mogły stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej, oraz do zapłaty zaległości wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. Według Urzędu łączna wartość opóźnionych należności w latach 2019-2020 wyniosła kilkaset milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK rolnictwo sprzedaż faktura reklamacja opóźnienia płatności