Polskie Radio
Section05
Henryk Wars

Jan Emil Młynarski: przedwojenna Warszawa rozbrzmiewała wspaniałą muzyką

- To nie był okres jednorodny, muzyka dynamicznie się zmieniała, próbowała naśladować zachodnie trendy, prężnie rozwijały się wytwórnie fonograficzne. W latach 30. pojawiło się tango, które w polskiej muzyce rozrywkowej zmieniło wszystko. Wówczas jednym z najważniejszych liderów zespołów był Henryk Wars, doskonale wykształcony w warszawskim konserwatorium. Z tej szkoły wyszło wielu kompozytorów i artystów, którzy robili kariery na świecie - mówił w Dwójce Jan Emil Młynarski.  
Zobacz więcej na temat:  II RP Dwudziestolecie międzywojenne Warszawa Jan Młynarski Dwójka Małgorzata Szymankiewicz Jakub Kukla Henryk Wars

Henryk Wars - od polskich przebojów do muzyki w hollywoodzkich produkcjach

120 lat temu urodził się Henryk Wars, właściwie Henryk Warszawski (lub Warszowski), znany też pod pseudonimami "Fraska" i "Henry Vars" - polski kompozytor muzyki rozrywkowej, aranżer, pionier jazzu w Polsce, pianista oraz dyrygent. W 1954 roku rozpoczął współpracę z producentami filmowymi w Hollywood. Piosenki Warsa śpiewali m.in. Bing Crosby czy Doris Day.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Henryk Wars film polski Hollywood Andrzej Sułek Katarzyna Cygler muzyka filmowa

Projekt Artists in Arms. "W Armii Andersa kwitło życie kulturalne"

- Na stronie naszego projektu prezentujemy mało znaną historię Armii Andersa. Opisujemy to, w jaki sposób w armii funkcjonowała kultura i sztuka. Artykuły są bogato ilustrowane, nierzadko unikatowymi materiałami, które pochodzą z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie i nie są powszechnie znane ani nie zaistniały jeszcze w powszechnym obiegu - mówił w Dwójce Mikołaj Gliński, koordynator projektu Artists in Arms w Instytucie Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Adama Mickiewicza Władysław Anders II Rzeczpospolita II wojna światowa armia Andersa Paweł Siwek Dwójka Hanka Ordonówna Józef Czapski Władysław Broniewski Melchior Wańkowicz Gustaw Herling-Grudziński Henryk Wars emigracja