Polskie Radio
Section05

historia Polski

Insurekcja po warszawsku, czyli jak dać łupnia Rosjanom

231 lat temu wybuchło w Warszawie powstanie, będące częścią insurekcji kościuszkowskiej. Wojska rosyjskie stacjonujące w stolicy zostały pobite i wyparte z miasta. W działaniach ważną rolę odegrał radny miasta, szewc Jan Kiliński. ‒ Geneza tego sukcesu tkwi nie tylko we wspaniałej postawie garnizonu polskiego, ale w poparciu ludu Warszawy ‒ mówił prof. Marian Marek Drozdowski w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Warszawa Racławice

Polskie Radio 24 Koronacja Chrobrego. "Stał się członkiem elity władców"

- Ta koronacja oznaczała, że zarówno Bolesław, jak i jego państwo stali się w pełni suwerenni. Tutaj już nawet cesarz nie mógł interweniować, narzucać swojej woli. Zrównywało to też status Bolesława ze statusem jego sąsiada, Stefana Wielkiego, króla Węgier - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk, historyk i archeolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Chrzest Polski Bolesław Chrobry Mieszko I

Wojsko – filar II Rzeczypospolitej?

W dwudziestoleciu międzywojennym Wojsko Polskie nie było jedynie armią – było instytucją formującą obywateli, kształtującą kulturę i wpływającą na politykę. Dlaczego armia zyskała tak wyjątkowy status? Jakie były tego konsekwencje społeczne i polityczne? I czy to dziedzictwo przetrwało do dziś? W najnowszym odcinku podcastu „Rzeczypospolite” prof. Antoni Dudek rozmawia z prof. Marcinem Kruszyńskim – historykiem wojskowości z Uniwersytetu w Siedlcach i Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.
Zobacz więcej na temat:  II RP Wojsko Polskie wojsko Antoni Dudek Dwójka II Rzeczpospolita podcast Rzeczypospolite

Od Islandii po Narwik – polskie ślady w krajach północy. Niezwykła wystawa w Warszawie i nie tylko

Czy wiedzieliście, że już w XVII wieku Polacy wyprawiali się na Islandię? Albo że król Norwegii uznał niepodległość Polski tuż po I wojnie światowej? Takie i inne historie można odkryć na wyjątkowej plenerowej wystawie w samym sercu Warszawy – idealne miejsce, by spojrzeć na relacje Polski z północą Europy z zupełnie nowej perspektywy.
Zobacz więcej na temat:  archiwum Norwegia Islandia

Zbigniew Mikołejko. Posłuchaj radiowych archiwalnych opowieści filozofia o religii i człowieku

- Dzisiaj szczęście zaczyna być traktowane jako gotowy przedmiot, który da się nabyć za pieniądze, jak wiele innych rzeczy. To jest straszne. Szczęście nie jest pojmowane jako coś, co jest w człowieku, jako coś, co jest pewną postawą - mówił w audycji Polskiego Radia prof. Zbigniew Mikołejko. Ten znakomity filozof, historyk religii, eseista i poeta zmarł 15 kwietnia 2024 roku w wieku 72 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Mikołejko filozofia

Marzenia, kryzys, cenzura i junacy. Jak Warszawa zaczynała budować metro

15 kwietnia 1983 roku to oficjalny, a zarazem symboliczny początek powstawania warszawskiego metra. Symboliczny, bowiem prace ziemne trwały już wtedy od kilku miesięcy. I nie był to wcale pierwszy początek stołecznej kolei podziemnej - choć na pewno jedyny, który miał ciąg dalszy.
Zobacz więcej na temat:  metro budowa metra budowa inwestycje kolej kolejnictwo Warszawa Wojciech Jaruzelski Stefan Starzyński historia warszawy

Zbrodnia katyńska była zemstą za 1920 rok? "Sowieci nigdy nie zapomnieli, jak Armia Czerwona poległa"

Wiosną 1940 roku Sowieci zamordowali ok. 22 tys. przedstawicieli polskich elit osadzonych w obozach specjalnych i więzieniach. Oficjalnie uczynili to z powodu nienawiści, jaką polscy jeńcy żywili do Związku Sowieckiego. Czy innym powodem dokonania zbrodni katyńskiej mogła być chęć zemsty za porażkę, którą ponieśli w wojnie z Polską w 1920 roku?
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie bitwa warszawska Józef Stalin II wojna światowa wojna polsko-bolszewicka II RP

Odpowiadał za los polskich jeńców. Posłuchaj jego zeznań

Gdy na początku lat 90. XX wieku wszczęto śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, jedną z najważniejszych osób przesłuchiwanych w charakterze świadka był Piotr Soprunienko - naczelnik Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD ZSRR. W Archiwum Polskiego Radia zachował się fragment zeznań, które złożył w kwietniu 1991 roku.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II wojna światowa ZSRR stalinizm Kozielsk Katyń Starobielsk Ostaszków