Polskie Radio
Section05

historia Polski

Tadeusz Bocheński. "Książę" polskich spikerów radiowych

– Na jego osobowość spikerską złożył się nie tylko ten piękny, dźwięczny głos oraz ta jego naprawdę nieskazitelna dykcja. Nie tylko to oczarowało słuchaczy. Przede wszystkim zachwyciła ich ta jego kultura wyniesiona z domu rodzinnego, ogromna muzykalność i zdolności poetyckie. To wszystko sprawiło, że był prawdziwym "księciem" spikerów – mówiła spikerka Polskiego Radia Stella Weber.
Zobacz więcej na temat:  historia PRL Dwudziestolecie międzywojenne II Rzeczpospolita PRL Polskie Radio Tadeusz Bocheński radio

Bolesław Miciński. "Pisał rzeczy, które urzekały formą"

- W tym urzekaniu było jednak coś jeszcze znacznie głębszego - potrzeba, żeby filozofia, literatura służyły życiu - mówił w audycji Polskiego Radia literaturoznawca Eligiusz Szymanis. Dziś obchodzimy 114. rocznicę urodzin Bolesława Micińskiego - poety, krytyka literackiego, filozofa, eseisty.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ignacy Witkiewicz II wojna światowa totalitaryzm Podole Uniwersytet Warszawski filozofia

Zygmunt Vogel. Ulubiony "Ptaszek" Stanisława Augusta Poniatowskiego

20 kwietnia 1826 roku zmarł Zygmunt Vogel, przez przyjaciół i króla nazywany "Ptaszkiem". Najbardziej znany jest ze swoich sielskich akwareli i rysunków, na podstawie których po II wojnie światowej odbudowano niektóre budynki w stolicy. Artysta nie ograniczał się jednak wyłącznie do malarstwa - swoich sił próbował w litografii, projektował katafalki, a także spełniał się w roli wykładowcy. 
Zobacz więcej na temat:  historia warszawy Warszawa Łazienki Królewskie malarstwo Stanisław August Poniatowski

Święconka. Tysiące lat tradycji w jednym koszyku

W niewielu miejscach na świecie zachował się zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, ale takiej święconki, jaką robią Polacy, nie ma nigdzie. Elementy tej tradycji poświadczone są już w średniowiecznych źródłach, a jej korzenie sięgają jeszcze dalej w przeszłość.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc święta tradycja chrześcijaństwo katolicyzm judaizm Żydzi Jezus Chrystus religia jedzenie jajko chleb wypieki Kościół

Polskie Radio 24 Testament Krzywoustego. Walki o władzę w czasie rozbicia dzielnicowego

W tamtych czasach do zdobycia władzy używano często bardzo drastycznych metod. - Swojego rywala chciano albo złapać, zamknąć, skuć kajdanami, wrzucić do jakiejś groty czy wieży i przetrzymać aż skruszeje i odda część swojego majątku, albo potraktować go trucizną - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Leśniewski, autor książki "Piastowie. Przeklęty testament".
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 Bolesław Krzywousty

Wojna oczami dzieci. Rysunki najmłodszych uczestników II wojny światowej na liście UNESCO

II wojna światowa pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii ludzkości, zarówno w wymiarze zniszczeń, jak i tragedii ludzkich. Wśród nich znajdują się losy dzieci, które w czasie tego globalnego konfliktu musiały zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami. Rysunki dzieci z czasów wojny stanowią niezwykle wartościowy i wzruszający zapis tamtej rzeczywistości. Ich wartość artystyczna i znaczenie dokumentalne zostały docenione przez UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  dzieci II wojna światowa UNESCO dzieciństwo okupacja niemiecka rysunek

Mityczne gniazdo polskości. Jak Gniezno stało się stolicą państwa Piastów

Jego początki toną w mroku dziejów. Zamiast rzetelnych źródeł mamy legendy. Ale nawet one, włączone w średniowieczne kroniki, świadczą o randze Gniezna jako bardzo ważnego miejsca dla rodzącej się wówczas Polski.
Zobacz więcej na temat:  Gniezno Piastowie Mieszko I Mieszko II Bolesław Chrobry koronacja millenium Wielkopolska prehistoria Zjazd Gnieźnieński św. Wojciech gniazdo symbole symbole narodowe

Insurekcja po warszawsku, czyli jak dać łupnia Rosjanom

231 lat temu wybuchło w Warszawie powstanie, będące częścią insurekcji kościuszkowskiej. Wojska rosyjskie stacjonujące w stolicy zostały pobite i wyparte z miasta. W działaniach ważną rolę odegrał radny miasta, szewc Jan Kiliński. ‒ Geneza tego sukcesu tkwi nie tylko we wspaniałej postawie garnizonu polskiego, ale w poparciu ludu Warszawy ‒ mówił prof. Marian Marek Drozdowski w Polskim Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko Warszawa Racławice