Polskie Radio
Section05

historia Polski

Centralny Okręg Przemysłowy. "To nie była tylko obronność kraju"

85 lat temu, dokładnie 5 lutego 1937 roku, wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Bez idei COP-u nie mielibyśmy dzisiejszego Rzeszowa, Dębicy, Mielca i przede wszystkim Stalowej Woli - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN. Jak II wojna światowa wpłynęła na realizację tej ogromnej inwestycji?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Eugeniusz Kwiatkowski Stalowa Wola

33. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu. Prof. Roszkowski: można było wynegocjować więcej

- W 1989 roku osiągnięto pewien kompromis z którego społeczeństwo w najbliższej przyszłości mogło oczekiwać więcej. Dla mnie jest to pewne przecięcie się dwóch pewnych trendów, jakaś umowa, z której wynikło wiele dobrego dla strony komunistycznej, a społeczeństwo, które było reprezentowane przez elitę solidarnościową uzyskało mniej, niż mogłoby stopniowo coraz więcej oczekiwać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski (historyk).   
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA komunizm okrągły stół Solidarność PRL społeczeństwo

"Kwintesencja tego, co Niemcy zamierzali zrobić Polsce". Piotr Dmitrowicz o założeniach planu Pabsta

- Plan Pabsta był kwintesencją tego, co Niemcy zamierzali zrobić w stosunku do Polski, Polaków, naszych miast oraz rodzimej spuścizny kulturalnej. Scenariusz zakładał także wykorzystanie tkanki miejskiej do kłamliwej propagandy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Warszawa II wojna światowa Piotr Dmitrowicz

1967 rok - The Rolling Stones w Polsce, fiat 125p i samotny rejs

Tym razem z Justyną Majchrzak wybierzemy się do roku 1967. Obfitował on w wydarzenia radosne, zaskakujące i tragiczne. Wydarzeniem roku był występ brytyjskiej supergrupy The Rolling Stones w Warszawie. To też rok, w którym m.in. zjechał z taśmy pierwszy fiat 125p, oraz rok pożegnania słynnego aktora Zbigniewa Cybulskiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka historia PRL Rolling Stones Zbigniew Cybulski fiat 125p MUZYKA Leonid Teliga oceany Justyna Majchrzak

TYLKO U NAS Rymkiewicz pod okiem SB. Dr Gontarczyk: jego konflikt z systemem był nieuchronny

- Istota Jarosława Marka Rymkiewicza jako człowieka, jako poety, była absolutnie z natury sprzeczna z tym, czego oczekiwała od niego Polska Rzeczpospolita Ludowa. Konflikt był nieuchronny. Rymkiewicza szykanowano cały czas - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Piotr Gontarczyk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, współprowadzący audycję "Klub Trójki" w Programie 3 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Marek Rymkiewicz odeszli 2022 piotr gontarczyk Instytut Pamięci Narodowej KULTURA literatura służba bezpieczeństwa PRL POLSKA społeczeństwo

Konkurs genealogiczny dla uczniów szkół podstawowych

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” - Archiwa Państwowe we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki wystartowały z konkursem genealogicznym skierowanym do uczniów klas szóstych szkół podstawowych, ale w przygotowanie zadania konkursowego, tj. opracowanie drzewa genealogicznego, angażować mogą się całe rodziny.
Zobacz więcej na temat:  drzewo genealogiczne rodzina tradycja Agnieszka Kunikowska Ministerstwo Edukacji Narodowej archiwum

75 lat temu zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość

3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło dziesięcioro działaczy, w tym członkowie I Zarządu Krajowego WiN. Wśród nich był pułkownik Jan Rzepecki, założyciel i pierwszy prezes organizacji. Oskarżonym zarzucono między innymi organizowanie dywersji, przeprowadzanie aktów terroru oraz morderstwa, rabunki i szpiegostwo.
Zobacz więcej na temat:  Wolność i Niezawisłość stalinizm komunizm

Marszałek złotego środka. Maciej Rataj i jego pamiętniki

Maciej Rataj to jeden z czołowych polityków okresu międzywojennego. Działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego "Piast", poseł na Sejm, pełnił obowiązki prezydenta RP po zabójstwie Gabriela Narutowicza, jednocześnie aktywnie uczestniczył w życiu społecznym jako publicysta. W czasie okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej podjął działalność konspiracyjną, został zamordowany w Palmirach w czerwcu 1940 roku.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Katarzyna Jankowska polityka Sejm

Legenda prof. Józefa Mianowskiego. Lekarz, naukowiec, przedstawiciel polskiej inteligencji

Prof. Józef Mianowski swoim życiorysem mógłby obdzielić wiele innych osób. Był przecież pierwszym rektorem Warszawskiej Szkoły Głównej, jak również lekarzem, naukowcem i przedstawicielem polskiej inteligencji. - Zapisał się w pamięci nie tylko warszawiaków, ale też Królestwa Polskiego i całego zaboru rosyjskiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Leszek Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mianowski Katarzyna Jankowska szkolnictwo wyższe Katarzyna Jankowska – PODCAST