Polskie Radio
Section05

historia Polski

Prof. Janusz Odziemkowski: Władysław Sikorski był człowiekiem o szerokich horyzontach

- Sikorski był człowiekiem o wysokim poziomie wykształcenia i kultury osobistej. Wyróżnił się już w pierwszym okresie wojny polsko-bolszewickiej. Dla ludności i żołnierzy tych miejscowości, które on zajął, stworzył szkoły. Zebrał nauczycieli i umożliwił rozpoczęcie nauki w warunkach wojny - mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski o początkach kariery wojskowej znakomitego polskiego generała, polityka, premiera rządu RP na uchodźstwie, a także dowódcy 5 Armii podczas Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Sikorski Dwójka

Pińsk - miasto nad Piną na białoruskim Polesiu, niegdyś część Wielkiego Księstwa Litewskiego

Stolica diecezji pińskiej. Miasto słynęło z jedynego w swoim rodzaju jarmarku na łodziach i portu, w którym cumowało ponad 100 jednostek Flotylli Pińskiej - jedynej flotylli rzecznej II Rzeczypospolitej. Miasto rodzinne Ryszarda Kapuścińskiego i Andrzeja Kondratiuka. W szkole parafialnej Pińska nauczycielem był klasyk literatury białoruskiej Jakub Kołas.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Ryszard Kapuściński

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół Watykan Karol Wojtyła papież Polskie Radio 24 Waldemar Chrostowski Tadeusz Płużański

Jan Paweł II nigdy nie pogodził się z podziałem Europy. Abp Gądecki w rocznicę wyboru papieża

- Gdy Karol Wojtyła został papieżem "z dalekiego kraju", w tym zwrocie odległość nie oznaczała dystansu geograficznego, ale pochodzenie z drugiej strony "żelaznej kurtyny", on z podziałem Europy nigdy się nie pogodził - napisał przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki z okazji 42. rocznicy wyboru Polaka na papieża.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II społeczeństwo Kościół aktualności katolickie POLSKA

900 tys. zł dla organizacji niosących pomoc weteranom. "Musimy dbać o naszych bohaterów wolności"

Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przeznacza 900 tysięcy złotych dla organizacji niosących pomoc weteranom i opozycjonistom w PRL-u. To kolejna, druga dotacja dla organizacji, które w czasie epidemii koronawirusa pomagają weteranom II wojny światowej, dawnym działaczom opozycji antykomunistycznej oraz ofiarom represji wojennych i powojennych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo II wojna światowa pomoc

"Typowali osoby, które mogliby szantażować". Prokurator Pozorski o wynoszeniu dokumentów SB

- Funkcjonariusze PRL wynoszący dokumenty typowali osoby, które w nowej rzeczywistości politycznej mogą zająć wysokie stanowiska. Dokumenty te służyły wyłącznie temu, żeby w przyszłości te osoby szantażować i mieć z tego tytułu określone korzyści - powiedział w Polskim Radiu 24 prokurator Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 IPN PRL służba bezpieczeństwa

Wojna światów, czyli Bitwa Warszawska 1920 roku

"Spiesz bronić twą matkę, żonę, dzieci", i dalej, mniejszymi literami: "Kto ten plakat niszczy lub zdziera, kto pozwala, aby leżał nie naklejony, ten łączy się z wrogiem" – afisz tej treści zachęcał Polaków do podjęcia walki z sowieckim agresorem w 1920 roku, w trwającej od kilkunastu miesięcy wojnie polsko-bolszewickiej, później nazywanej także wojną o Europę, która zdecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak

Marek Król: system III RP trzymał się na teczkach oraz informacjach z przeszłości

- III RP można nazwać drugą PRL. Zmieniła się dekoracja, a wpływy towarzyszy z dawnych służb pozostały. (…) Niezrozumiałe zachowania niektórych polityków mogły być spowodowane dyskretnymi przypomnieniami dawnych oficerów prowadzących - powiedział Marek Król, publicysta tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marek Król Antoni Trzmiel PRL komunizm służba bezpieczeństwa