Polskie Radio
Section05

historia Polski

Jan Sehn kontra brunatna okupacja

– Do dziś Jan Sehn jest postacią słabiej znaną, niż na to zasługuje. Gdyby zapytać przeciętnego człowieka, o to, kim był, wiele osób miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi. Mam nadzieję, że moja książka to zmieni – mówił Filip Gańczak, autor publikacji "Jan Sehn. Tropiciel nazistów".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marek Stremecki społeczeństwo HISTORIA II wojna światowa nazizm KSIĄŻKA Auschwitz Galicja zbrodnie wojenne Gabriela Darmetko Zbrodnia Katyńska

Od prymasa Wyszyńskiego do papieża Polaka

29 lutego otwarto ekspozycję stałą muzeum Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. – Oni opowiadają o swoim życiu, o tym, co się dzieje w tym okresie w Polsce, który to okres pokazujemy. Naszego komentarza jest stosunkowo niedużo. Najważniejsi są Oni – podkreśla jeden z oprowadzających. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny Trójka reportaż PRL Jan Paweł II Karol Wojtyła Stefan Wyszyński

Trwa Olimpiada Historii Polski dla Polonii i Polaków za granicą „W drodze do Niepodległości”

Uczestnicy Olimpiady walczą o zakwalifikowanie się do III etapu finałowego, który odbędzie się na początku czerwca w Polsce. Nagrodą główną dla grupy laureatów Olimpiady Historii Polski są indeksy na Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Opolski oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Olimpiada jest inicjatywą Fundacji Wolność i Demokracja oraz Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą

Mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Polskę miał w sercu aż do śmierci

71 lat temu, 7 marca 1949 roku, w warszawskim więzieniu został zamordowany major Hieronim Dekutowski "Zapora", legendarny dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o życiu i niepodległościowej działalności jednego z Żołnierzy Wyklętych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Hieronim Dekutowski Tadeusz Płużański Armia Krajowa Żołnierze Wyklęci komunizm II wojna światowa ludzie

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. "Władze Warszawy powinny ten konkurs ogłosić kilka lat temu"

- W mało prestiżowym miejscu i nieciekawym otoczeniu znalazło się miejsce na niezwykle ważny pomnik. Pytanie, ile czasu potrzebują władze Warszawy na znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Tego się nie robi na rok przed setną rocznicą, ale znacznie wcześniej - powiedział w Polskim Radiu 24 Miłosz Lodowski, architekt, grafik. Gośćmi audycji byli również Krystyna Rożańska-Gorgolewska (CSW Zamek Ujazdowski) oraz Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci").
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska architektura SZTUKA Magdalena Piejko