Polskie Radio
Section05
historia Polski

Codzienność na królewskim dworze

Zastanawialiście się kiedyś co robiono w wolnym czasie na dworze Wazów? Gdzie i co jedzono, w co się ubierano, o czym rozmawiano. Dziś kolejna odsłona warsztatów "Wokół królewskiego dworu" na Zamku Królewskim w Warszawie, a w niej poznamy życie królewskiego dworu w czasach największego rozkwitu Rzeczypospolitej. Przeniesiemy się do wnętrz, w których żyli królowie i magnaci.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom historia Polski Zamek Królewski

Konstytucja aktem ustalenia zasad funkcjonowania państwa

W dzień rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji (3.05), Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim zaznaczył, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości oraz że nie pasuje ona do współczesnych czasów. Czy był to postępowy akt prawny? 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Donald Tusk Unia Europejska historia Polski Antoni Trzmiel Janusz Odziemkowski Robert Kostro Muzeum Historii Polski

"Sejm nie może być zerwany. To najważniejszy zapis Konstytucji 3 maja"

3 maja 1791 Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii, jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja historia Polski Warszawa

Jarosław Szarek o WZZ: skutecznie domagali się praw

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek mówi, że powstanie Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża 29 kwietnia 1978 roku przyczyniło się do późniejszego powstania "Solidarności". WZW były niezależną od władz PRL organizacją pracowniczą, która sformowała struktury i rozwinęła działalność. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wolne Związki Zawodowe Jarosław Szarek IPN Instytut Pamięci Narodowej historia Polski