Polskie Radio
Section05

historia Polski

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o powstaniu warszawskim

Poezje i prozy na temat powstania warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

80. rocznica wydania rozkazu rozpoczynającego Powstanie Warszawskie

Dziś osiemdziesiąta rocznica popołudniowej narady w mieszkaniu przy ulicy Pańskiej 67, podczas której generał Tadeusz Bór-Komorowski wydał rozkaz rozpoczynający powstanie warszawskie. W 1954 roku, w głośnym wywiadzie udzielonym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dowódca Armii Krajowej tłumaczył, dlaczego wtedy zdecydował się podjąć decyzję o rozpoczęciu walk w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski II wojna światowa

Jaką rolę odgrywa historia? "Wielu badaczy uważa, że powinna służyć wspólnocie"

Historia to nauka, w której nie da się przeprowadzić eksperymentów, żeby zbadać dany problem. Dlatego też historycy w swoich badaniach uzależnieni są od źródeł, jakie pozostały po danych okresach. Ich zadaniem jest ustalenie za ich pomocą najbardziej obiektywnej prawdy. Jest jednak także drugi sposób spojrzenia na historię jako element wspólnototwórczy. O podejściu do historii i jej znaczeniu dyskutowali w Programie 2 Polskiego Radia prof. Rafał Wnuk i dr hab. Dobrochna Kałwa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Michał Nowak Rafał Wnuk Dobrochna Kałwa

NASZ WYWIAD "Ojciec ani słowa nie mówił o powstaniu". Posłuchaj rozmowy z synem Tadeusza Bora-Komorowskiego

- W przeddzień wybuchu powstania ojciec przyszedł do mamy i powiedział: "Zakup trochę mleka dla małego, bo jutro wszystko się zaczyna i potrwa kilka dni" - mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl Adam Komorowski, syn komendanta głównego AK Tadeusza Bora-Komorowskiego.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Powstanie Warszawskie Tadeusz Bór-Komorowski Armia Krajowa emigracja NASZ WYWIAD

Janusz Kusociński. Symbol sukcesów sportowych Polski

– Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, a to tylko część imponującej statystyki "Kusego", który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, również dzielnego żołnierza i konspiratora – mówił historyk dr Janusz Osica.
Zobacz więcej na temat:  Halina Konopacka HISTORIA II wojna światowa SPORT pkol/pierwsze medale olimpiada igrzyska olimpijskie Paryż 2024

Harcerstwo kiedyś i dziś w kontekście powstania warszawskiego

Wiele postaci z powstania 1944 roku na trwałe zapisało się w historii. Są wśród nich także kobiety - sanitariuszki, łączniczki, te, które walczyły na pierwszej linii frontu. W audycji przypomnieliśmy jednak harcerki powstania warszawskiego, o których zapomniała historia. Przy okazji zastanowiliśmy się również, jak wygląda współczesne harcerstwo.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paulina Wilk harcerstwo Powstanie Warszawskie Maria Paszyńska

O Powstaniu Warszawskim na Słowacji. Inicjatywy Ambasady RP w Bratysławie

Słowacja też w tym roku obchodzi 80 rocznicę największego antyniemieckiego zrywu podczas wojny, Słowackiego Powstania Narodowego, które wybuchło pod koniec sierpnia 1944 roku. Sami Słowacy przyznają, że właśnie z powodu tego, jak ważną (choć również kontrowersyjną) rolę odgrywa to wydarzenie w ich pamięci, bardzo niewiele wiedzą o przebiegającym niemal równolegle Powstaniu Warszawskim. M.in. dzięki aktywności Ambasady RP w Bratysławie może się to w tym roku zmienić.
Zobacz więcej na temat:  Słowacja Bratysława Powstanie Warszawskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Wystawa "Koleją na wakacje". Jak wyglądały podróże koleją przez ostatnie 120 lat?

"Koleją na wakacje" to wystawa fotograficzna przedstawiająca, jak wyglądały podróże koleją na letni wypoczynek na przestrzeni ostatnich 120 lat. - Na tej ekspozycji można zobaczyć, jak zmieniał się sposób podróżowania na wakacje, jak zmieniały się oczekiwania pasażerów i jak zmieniało się podejście do podróży i do samego procesu jej przygotowania - mówi na antenie Jedynki Michał Fludziński ze Stacji Muzeum. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Urszula Kaczyńska Maciej Piotrowski kolej kolejnictwo Dwudziestolecie międzywojenne

"Głosy powstańczej Warszawy". Wspomnienia bohaterów

- Powstanie musiało wybuchnąć. Nastrój warszawskich ulic i chęci, żeby złapać tego wroga za gardło, nie dało się zahamować. Nie było to możliwe - opowiadała Anna Przedpełska-Trzeciakowska. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę powstania warszawskiego. W ramach okolicznościowego cyklu "Głosów z przeszłości" słuchaliśmy wspomnień tych, którzy latem 1944 roku bohatersko bronili Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wspomnienie Powstanie Warszawskie II wojna światowa

"Medycyna jest jak sztuka". Andrzej Szczeklik – lekarz i humanista

- Gdybym miał powiedzieć, co wydaje mi się najważniejszą cechą u lekarza, to na pierwszym miejscu postawiłbym nie inteligencję, ale wytrwałość w zmaganiu się z chorobą - podkreślał w jednym z radiowych wywiadów Andrzej Szczeklik. Wybitny lekarz, naukowiec, a przy tym pisarz, przyjaciel ludzi kultury, człowiek wielu talentów, urodził się dokładnie 86 lat temu, 29 lipca 1938 roku.
Zobacz więcej na temat:  Kraków lekarz medycyna literatura HISTORIA eksperyment

Wojciech Kossak. "Połączenie talentu z urokiem osobistym"

Umierający generał Sowiński oparty o armatnią lufę, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej oddający salwę w okrytym śniegiem okopie, dziewczynka - jedno z Orląt Lwowskich - kuląca się z pistoletem w ręku, gdy jej koledzy mierzą do wroga z karabinów, Piłsudski siedzący na Kasztance na skraju lasu. Wszystkie te obrazy utrwalił w narodowej świadomości Wojciech Kossak.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Juliusz Kossak Wojciech Kossak

Święty męczennik. Ojciec Maksymilian Kolbe

– Chcę dodać innym odwagi do życia – powiedział zaskoczonemu Niemcowi w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau Maksymilian Kolbe. 83 lata temu, 29 lipca 1941 roku, zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa i dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe okupacja niemiecka Auschwitz duchowieństwo Niepokalanów Holokaust II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne HISTORIA