Polskie Radio
Section05

historia Polski

Ks. Franciszek Blachnicki. Służby chciały uciszyć go za wszelką cenę

Ksiądz Franciszek Blachnicki - założyciel Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka - przez lata był solą w oku władz komunistycznych. 38 lat temu zmarł w podejrzanych okolicznościach. Śledztwo z 2023 roku wykazało, że ks. Blachnicki został otruty rtęcią i jest kolejną ofiarą komunistycznego systemu.
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Blachnicki PRL komunizm Kościół katolicki służba bezpieczeństwa stan wojenny społeczeństwo

Witold Rowicki. Twórca NOSPR z miłości do muzyki uciekł z domu

- Dałem się zaangażować do rozgłośni w Katowicach, dlatego że chciałem dyrygować, chciałem stworzyć orkiestrę. No i ten pęd, aby w życiu zajmować się tylko dyrygowaniem, był tym głównym motorem napędowym, który mnie pchał do czynów dzisiaj niewyobrażalnych - wspominał w audycji Polskiego Radia swoje początki pracy w Polskim Radiu Witold Rowicki.
Zobacz więcej na temat:  Witold Rowicki Katowice Polskie Radio

Seweryn Goszczyński. Niedoceniony poeta, zapomniany romantyk

- Bezsporna wielkość polskiej poezji romantycznej kryje w sobie pewną niedogodność, czyli fakt, że najwspanialsi twórcy tego okresu przesłaniają poetów znakomitych, którzy w innych okolicznościach zostaliby uznani za gwiazdy pierwszej wielkości. Taki los spotkał też Goszczyńskiego - stwierdziła literaturoznawczyni prof. Maria Janion na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Europy poezja literatura Seweryn Goszczyński

Od "Niech żyje wolna Ukraina!" do "Panowie, ja was bardzo przepraszam". Piłsudski i relacje polsko-ukraińskie

"Polska i Ukraina przeżyły ciężką niewolę. Oba te kraje należą do tych, na których panował stały terror. Już dziecko uczono tutaj, aby trzymało na uwięzi swe myśli. Niewola i prześladowanie były stałym udziałem obydwu krajów. Wolna Polska nie może być istotnie swobodną, dopóki naokoło panuje wciąż hasło niewolniczego poddawania woli narodowej przy przemocy terroru" - oznajmił Józef Piłsudski 17 maja 1920 roku w Winnicy, podczas trwania polsko-ukraińskiej ofensywy przeciwko Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita Ukraina polityka wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska wojna na Ukrainie wojna 2022

Dywersja w Berlinie. 82 lata temu Polacy przeprowadzili udany zamach w sercu III Rzeszy

"Nawet Berlin nie uchroni się od odwetu. Wszystko będzie w naszym zasięgu, a najważniejsze jest to, że akcje odwetowe w Rzeszy nie dadzą Niemcom podstaw do represji i egzekucji publicznych w Polsce" – mówił kpt. Bernard Drzyzga "Jarosław", dowódca elitarnego oddziału dywersyjnego "Zagra-Lin", który w pierwszej połowie 1943 roku szczególnie dał się we znaki niemieckim władzom.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Armia Krajowa III Rzesza Berlin zamach sabotaż

Bałachowcy. "Kopia Kmicicowej kupy" na wojnie z bolszewikami

W 1920 roku bili się z Armią Czerwoną, reprezentowali interesy "Trzeciej Rosji", walczyli o białoruską państwowość. Równocześnie znani byli z bestialstwa wobec cywilów. Wielonarodowe oddziały Stanisława Bułak-Bałachowicza były tak bitne i tak kontrowersyjne jak ich dowódca, nie bez przyczyny porównywany z awanturniczym bohaterem "Trylogii".
Zobacz więcej na temat:  wojna polsko-bolszewicka Białoruś Rosja Stanisław Bułak-Bałachowicz