Polskie Radio
Section05

historia Polski

Rocznica powstania KOR. Rulewski: jego największym sukcesem było utworzenie Solidarności

- Jeśli można przykładać do tego linijkę sukcesu, to największym sukcesem KOR był fakt powstania Solidarności, zwłaszcza w Gdańsku - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Rulewski. Gośćmi audycji byli także dwaj inni działacze antykomunistyczni z czasu PRL: Andrzej Rozpłochowski i Andrzej Michałowski. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komitet Obrony Robotników Solidarność społeczeństwo

"Miała naturę duchowości, która była oparta na zachwycie nad żywotem świętych". Dr Maciej Korkuć o św. Kindze

- To nie było żadnym dziwactwem, to było wpisane w ówczesną duchowość, kiedy starano się na bazie pracy nad sobą - również u elit dworskich - dążyć do odnowy Kościoła, który przez całe wieki przechodził przez fale wznoszące i przez upadki, z których się podnosił - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Korkuć o św. Kindze, księżnej krakowskiej i sandomierskiej, która według legendy przywiozła do Polski sól.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Merta HISTORIA społeczeństwo Sandomierz sól

W sobotę II Zjazd Rodzin "Zawołanych po imieniu". Ich krewni wykazali się bohaterską postawą

"Zawołani po imieniu" po raz drugi spotkają się w Warszawie. To rodziny Polaków, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom podczas II wojny światowej. Organizator II Zjazdu Rodzin "Zawołanych po imieniu" Instytut Pileckiego chce integrować osoby, których krewni wykazali się heroiczną postawą podczas okupacji hitlerowskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA II wojna światowa Instytut Pileckiego zbrodnie wojenne regiony mazowieckie

Podziel się historią własnej rodziny. Konkurs "Opowiedz mi o Polsce – Historie rodzinne 2021"

Już czwarty raz portal IDA razem z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” organizują konkurs zachęcający Polaków do pokazania swoich rodzinnych pamiątek i spisania losów przodków. To okazja do podzielenia się historią własnej rodziny i pokazania jak losy jednostek łączą się z historią narodu, współtworząc tym samym dzieje Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą konkurs Polonia

FENIKSY 2021 "Wielka radość i duma". Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Feniksie Specjalnym dla zwycięskich wydawnictw

- To wielka radość i wielka duma (...). To są wydawnictwa ikonograficzno-fonograficzne i to wymagało ogromnej pracy - mówiła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o wydawnictwach, które zostały uhonorowane Nagrodą Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Agnieszka Kamińska społeczeństwo W POLSKIM RADIU pamięć Polskie Radio POLSKA

45. rocznica powstania KOR. Macierewicz: był pierwszą jawną, niepodległościową strukturą organizacyjną

Z okazji 45. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników jego współzałożyciele, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, przypomnieli o wszystkich członkach i współpracownikach tego ruchu oraz o jego znaczeniu dla odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji w Sejmie Antoni Macierewicz podziękował robotnikom i wszystkim, którzy dołączyli do harcerzy Czarnej Jedynki, rozpoczynających pomoc robotnikom w 1976. Wymienił też studentów i adwokatów, z Janem Olszewskim na czele.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Piotr Naimski Sejm Komitet Obrony Robotników polityka

Polacy wobec bohaterów.Reportaż "My i powstańcy" [POSŁUCHAJ]

Reportaż opowiada o stosunku Polaków do historii Powstania Warszawskiego. Z jednej strony - szacunku dla powstańców, skandowaniu haseł "Chwała bohaterom" podczas obchodów rocznicowych, z drugiej - dużej niewiedzy o powstaniu oraz koniunkturalności - hołubienia uczestników powstania podczas jego rocznicy i braku stałej opieki nad nimi w ciągu roku.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Adam Bogoryja-Zakrzewski Powstanie Warszawskie reportaż w Jedynce

Msza św. w intencji więźniarek KL Ravensbrück i wystawa w muzeum. "Trzeba bronić pamięci ofiar"

- Trzeba bronić honoru polskich męczenników niemieckiego okrucieństwa i prawdy o tym, kto był katem, a kto ofiarą - mówił na lubelskim Zamku ksiądz Robert Ogrodnik, wiceprezes Fundacji Cultura Memoriae. W Kaplicy Trójcy Świętej celebrowano mszę świętą w intencji profesor Wandy Półtawskiej i innych byłych więźniarek KL Ravensbrück.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ravensbrück II wojna światowa aktualności katolickie Lublin

"Jego niewiarygodna odwaga nie została wykorzystana". "The Sun" przypomina postać Witolda Pileckiego

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżył swoim czytelnikom brytyjski dziennik "The Sun". W niedzielę minęło 81 lat od czasu, gdy Pilecki dał się aresztować, aby trafić do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne pamięć Wielka Brytania Europa ŚWIAT

Piotr Gliński: resort kultury wystąpi o pogrzeb państwowy dla dra Jerzego Targalskiego

"Z wielkim smutkiem przyjąłem informację, że zmarł Jerzy Targalski - historyk, publicysta, działacz opozycji i współtwórca niezależnych wydawnictw w okresie PRL" - napisał na Twitterze minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Dodał, że resort wystąpi o pogrzeb państwowy dla Jerzego Targalskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Targalski pogrzeby śmierć Mateusz Morawiecki Andrzej Duda Piotr Gliński POLSKA społeczeństwo