Polskie Radio
Section05

internet

"Nie podawajmy w Internecie wszystkich informacji o sobie"

Wakacje to często czas beztroski. Jednak w kontekście użytkowania smartfonów, tabletów czy laptopów, z dostępem do Internetu, nie można sobie pozwolić na chwilę zapomnienia. O tym, jak bezpiecznie korzystać z tego rodzaju sprzętów, w Polskim  Radiu 24 mówiła Marta Witkowska z Akademii NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wakacje bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w intenecie dzieci

Internet rzeczy: kluczowe cyberbezpieczeństwo

Rynek tzw. inteligentnych domów ma w Polsce ogromny potencjał wzrostu. Rozwiązania, które pojawiają się na rynku, udoskonalają czynności związane ze sprawdzaniem sytuacji w mieszkaniu niezależnie od tego, gdzie aktualnie jesteśmy. Tymczasem kolejnym impulsem do wzrostu ich popularności ma być umożliwienie domowym urządzeniom komunikacji z innymi sprzętami lub wręcz podejmowania autonomicznych decyzji do zarządzania obszarem, za które odpowiadają w domu. Zyskają na tym firmy, których technologie będą równocześnie oferować klientom cyberbezpieczeństwo inteligentnych produktów.  
Zobacz więcej na temat:  inteligentny dom internet rzeczy

Rozwój sieci 5G: przed nami technologiczna rewolucja

Polska ma nie tylko uczestniczyć w rewolucji cyfrowej, ale także ją współtworzyć. Ma być jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, które będą wdrażać sieć 5G. W tym celu zostało podpisane porozumienie, które ma być otwartym forum współpracy między administracją rządową, operatorami telekomunikacyjnymi, izbami gospodarczymi, instytucjami badawczo-rozwojowymi i polskimi start-upami. 
Zobacz więcej na temat:  5G Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji Elżbieta Szczerbak GOSPODARKA

Emocje paliwem dla fałszywych newsów w internecie

Zdziwienie Tygodnia to nowa audycja Polskiego Radia 24, w której Anna Piotrowska będzie przedstawiać i omawiać najnowsze odkrycia technologiczne. W pierwszej audycji o rozprzestrzenianiu informacji w internecie mówili prof. Janusz Hołyst z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej i prof. Kazimierz Krzysztofek z Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
Zobacz więcej na temat:  twitter dziennikarstwo media społecznościowe

Cyberataki w Europie. Chaos coraz bardziej prawdopodobny?

- Oprogramowanie to zostało napisane tak, żeby atakować głównie korporacje. Gdy patrzymy na to jakie pliki są szyfrowane, to nie są to pliki prywatnych użytkowników. Bardzo dużo elementów wskazuje, że tutaj motywacją było szerzenie zamętu i sianie strachu, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo - mówi Marcin Lisicki z Deloitte Digital. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka cyberprzestępczość bezpieczeństwo w sieci komputery Ernest Zozuń cyberbezpieczeństwo