Polskie Radio
Section05
inwigilacja

Jakim Prawem: O ochronie prywatności w miejscu pracy

Na co dzień można się spotkać z wieloma przypadkami naruszenia prywatności przez pracodawców – może to być kamera, przez która pracodawca obserwuje pracownika lub służbowe komputery i telefony, w których sprawdzane są rejestry połączeń i odwiedzane strony internetowe. O ochronie prywatności w miejscu pracy mówiła w audycji Jakim Prawem dr Magdalena Rycak z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  monitoring pracowników praca inwigilacja kodeks pracy

Kamery w szkołach. Co można rejestrować?

Kamery w szkole nie mogą być montowane w miejscach, w których mogłyby naruszać prywatność i godność dzieci, czyli np. w przebieralniach, toaletach - podkreśla GIODO Edyta Bielak-Jomaa. Jej zdaniem warto rozważyć, czy kamery to jedyna możliwość zapewnienia bezpieczeństwa w szkole. W czwartek w Warszawie rozpoczęła się ósma edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego GIODO "Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych", który skierowany jest do uczniów i nauczycieli. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kamera szkoła GIODO inwigilacja

Kamery identyfikujące. Nowa broń na terrorystów?

W Berlinie zainstalowano pierwsze kamery umożliwiające biometryczną identyfikacje osób. Jest to pilotowy projekt szerszego programu zapobiegania terroryzmowi. Inspektorzy ochrony danych osobowych krytykują rozwiązanie, twierdząc, że jest sprzeczne z niemieckim prawem. O kamerach identyfikujących mówił w Polskim Radiu 24 Jan Grusznic z Koalicji Na Rzecz Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo terroryzm inwigilacja Niemcy

Klasyczne szpiegowanie – wojny wywiadów

Przez wiele ostatnich lat, głównie z powodu narastającego zagrożenia międzynarodowym terroryzmem, cięto fundusze na klasyczne obszary zainteresowań wywiadów. Obecnie, głównie wobec poczynań Rosji i jej aktywności szpiegowskiej, widać przeprogramowanie priorytetów wywiadowczych w USA, a także krajach europejskich. – Każdy dzień przynosi przyczynek, żeby wskazać, że decydenci polityczni i wojskowi, potrzebują tych informacji – mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo (Uniwersytet Adama Mickiewicza, defence24.pl).
Zobacz więcej na temat:  Chiny inwigilacja Rosja szpieg terroryzm