Polskie Radio
Section05
Jarosław Guzy

Przed szczytem NATO. Na jakie wsparcie może liczyć Ukraina?

Goście "Klubu Trójki" odnieśli się m.in. do szczytu Trójkąta Weimarskiego, w ramach którego doszło do spotkania prezydenta Polski, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Jak powiedział później Andrzej Duda - Polska, Francja i Niemcy są złączone jednym interesem i świadomością, że Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie. Jak mówił szef państwa polskiego, dla bezpieczeństwa Europy i NATO rosyjski imperializm i ekspansjonizm muszą zostać powstrzymane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Magdalena Drohomirecka Ukraina Jarosław Guzy

"Pokazanie otwartej postawy Ukrainy". Eksperci o wystąpieniu szefa ukraińskiego parlamentu w Sejmie

- Duża część społeczeństwa polskiego i ukraińskiego uświadomiła sobie, co to jest ta wspólnota losu. Myślę, że Polacy tak dobrze rozumieją to, co przeżywają dzisiaj Ukraińcy, ponieważ w naszej historii były bardzo podobne sytuacje agresji ze strony Rosji czy Związku Radzieckiego - mówi w "Więcej świata" dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina stosunki polsko-ukraińskie Paweł Lekki Więcej świata wojna na Ukrainie Rosja Jarosław Guzy Andrzej Anusz

Jaka będzie nowa Europa i nowy europejski ład po zakończeniu wojny na Ukrainie?

Jak zmienia się mapa polityczna Europy i jak kształtują się nowe konstelacje, których powstanie wymusiła wojna na Ukrainie? Jak pod wpływem tego konfliktu przekształcać się będzie Unia Europejska i jak wkomponować Ukrainę w nowy ład europejski? Na te pytania odpowiadali w "Klubie Trójki" goście zaproszeni przez Piotra Semkę.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Stany Zjednoczone Joe Biden Unia Europejska Europa Wojciech Konończuk Sławomir Dębski Jarosław Guzy

Rosyjscy partyzanci wkroczyli do obwodu biełgorodzkiego. Guzy i Kiński tłumaczą

Moskwa wysłała do obwodu biełgorodzkiego wojsko i siły specjalne - poinformował portal "Nowaja Gazieta. Europa". W poniedziałek na terytorium Rosji wkroczyły oddziały antyputinowskich partyzantów, walczących po stronie Ukrainy. Legiony "Wolna Rosja" i "Rosyjski Korpus Ochotniczy" zapowiedziały, że będą dążyć do obalenia reżimu Władimira Putina. W Polski Radiu 24 informacje te komentowali Jarosław Guzy (PAP), Andrzej Kiński ("Wojsko i Technika").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Guzy Paweł Lekki Rosja wojna 2023 wojna na Ukrainie serwis wschodni Andrzej Kiński

Exposé szefa MSZ. Jarosław Guzy: polityka zagraniczna jest mocną stroną rządu

– Było długie, ale treściwe. Sytuacja międzynarodowa, a także polityka polska wymagały streszczenia i uzasadnienia – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" analityk i ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, komentując exposé ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jarosław Guzy Zbigniew Rau dyplomacja polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ POLSKA

"Chiny chcą osiągnąć dominującą przewagę". Ekspert komentuje przemówienie Xi Jinpinga

Przywódca Chin Xi Jinping wezwał do samowystarczalności naukowo-technicznej oraz dalszej modernizacji sił zbrojnych, które mają stać się "wielkim murem stali", chroniącym suwerenność tego kraju. - Chiny przede wszystkim chcą bronić swojej integralności terytorialnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Pyffel z Instytutu Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Azja Paweł Lekki Stany Zjednoczone Xi Jinping Radosław Pyffel Jarosław Guzy ŚWIAT

Zagraniczne wizyty Zełenskiego. Ekspert: zarysował ciekawą geografię polityczną

Wołodymyr Zełenski udał się z kolejnymi wizytami do sojuszników. - To buduje swoistą hierarchię. Pierwsza wizyta była w Waszyngtonie, druga w Londynie, później w Paryżu i Brukseli. Nie był w Berlinie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego. Czy to przełoży się na powstanie tzw. koalicji samolotowej?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski Ukraina Wołodymyr Zełenski Andrzej Anusz Jarosław Guzy

Czy Rosja może mieć swoją Norymbergę? Dyskusja w "Klubie Trójki"

Jak ukarać winnych agresji na Ukrainę? Jak wzmocnić działania prewencyjne przeciw wojnie? W Berlinie obyła się konferencja zorganizowana przez Instytut Pileckiego, a prezentująca relacje świadków rosyjskich zbrodni zebrane przez Centrum Lemkina. W studiu „Klubu Trójki” relacja z konferencji i komentarze ekspertów i publicystów.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki wojna na Ukrainie Rosja Ukraina Jarosław Guzy Magdalena Gawin Magdalena Drohomirecka Trójka

Broń dla Ukrainy. Guzy: Rosja inwestowała w lobby hamulcowe

- W czasie dyskusji o dostawach czołgów zaczęto rozmowę o tym, jaka jest strategia wspierania Ukrainy, jeśli chodzi o uzbrojenie. Ta dyskusja powinna była rozpocząć się pół roku temu. Już wtedy było widać, że armia Ukrainy potrzebuje przezbrojenia, zwłaszcza w kontekście mobilizacji w Rosji i kolejnej ofensywy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy, komentator i znawca spraw międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie pomoc broń Niemcy wojsko Leopard ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Jarosław Guzy

Jarosław Guzy o forum w Davos: światowy ład wymaga rekonfiguracji

Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos przypada na czas, w którym słowo "kryzys" jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. - Tutaj jest zagadką, jaka refleksja będzie towarzyszyła wyjściu z Davos. Kraje naszego regionu starają się pokazać, iż nie ma prostego wyjścia i muszą być podjęte istotne decyzje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskie Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Mariusz Adamiak Jarosław Guzy davos 2023

Jarosław Guzy o propozycjach KE ws. kryzysu energetycznego. "Są według wzorca, który w danym momencie akceptują Niemcy"

Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań w reakcji na kryzys energetyczny. - W naszym regionie nie potrzeba do tego KE, żeby zgodnie współpracować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Zdaniem eksperta wspólny zakup gazu to przede wszystkim główny pomysł Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Paweł Lekki Europa Komisja Europejska Ursula von der Leyen Niemcy Jarosław Guzy Piotr Grochmalski

Konflikt na granicy Kirgistanu i Tadżykistanu. Ekspert: Rosja nie jest chętna do interwencji

Wojna na Ukrainie wpływa na konflikt między Kirgistanem a Tadżykistanem. - Gdzieś jest poczucie, że to jest szansa, żeby przetestować, na ile można się posunąć pod nieobecność Rosji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski Tadżykistan Kirgistan Jarosław Guzy Krzysztof Strachota

Przemówienie prezydenta Dudy w ONZ. Jarosław Guzy: Rosja dokonuje destrukcji globalnego rynku żywności

- Ten konflikt ma wymiar globalny z punktu widzenia skutków. Co więcej, to sytuacja, w której istnieje ryzyko konfliktu światowego, nieobliczalność działań Rosji, ustawienie tej wojny jako konfliktu z Zachodem (…) powoduje, że powinien on być przedmiotem zainteresowania ONZ i poszczególnych państw - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych (PAP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Antoni Trzmiel Jarosław Guzy

Mijają dwa lata od sfałszowanych wyborów na Białorusi. Guzy: represje reżimu dotykają zwykłych ludzi

- Na Białorusi siedzi tysiące więźniów, formalnie podaje się liczbę tysiąc kilkaset, ale to jest niewątpliwie tylko część przetrzymywanych - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, który przybliżył, jak wyglądają realia w kraju, w którym rządzi prezydent Alaksander Łukaszenka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Lekki Jarosław Guzy ŚWIAT Europa