Polskie Radio
Section05

kabaret

Zenon Wiktorczyk. Niezapomniany głos Polskiego Radia

17 lipca 1918 roku urodził się Zenon Wiktorczyk. Przede wszystkim był człowiekiem związanym z radiem – bardzo popularną audycję "Podwieczorek przy mikrofonie" prowadził przez ponad trzydzieści lat. Mało kto jednak pamięta, że dziennikarz udzielał się także w kabarecie "Szpak", a nawet zagrał w komedii "Miś" Stanisława Barei. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio radio II wojna światowa Powstanie Warszawskie TEATR Miś dziennikarze HISTORIA

"Wesoła Lwowska Fala". Od Szczepka i Tońka do fatalnego wywiadu z holenderską krową

– W każdą niedzielę o godzinie dziewiątej wieczorem głośniki całej Polski nastawione były na jedną tylko falę. Nie pamiętam, na jakiej była długości, ale wiem, że była wesoła, bo była lwowska – wspominał Alfred Schütz, kierownik muzyczny "Wesołej Lwowskiej Fali". Pięcioletnie pasmo sukcesów audycji przerwał dopiero krowi ryk, który zabrzmiał zupełnie nie w porę.
Zobacz więcej na temat:  Lwów historia Polski Kresy Polskie Radio historia radiofonii humor Kazimierz Wajda Henryk Vogelfanger Włada Majewska Wiktor Budzyński Alfred Schütz

Wiesław Michnikowski. Legenda "Kabaretu Starszych Panów"

- Najbardziej ceniłem teatr. Radio lubiłem z dwóch powodów: po pierwsze nie trzeba było uczyć się tekstu na pamięć. A po drugie, dlatego że nie było mnie widać. Na trzecim miejscu w mym sercu jest kabaret - powiedział Wiesław Michnikowski w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2008 roku. Dziś mija 102. rocznica urodzin artysty.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Michnikowski Kabaret Starszych Panów Jeremi Przybora Jerzy Wasowski

Władysław Szlengel - satyryczny kronikarz warszawskiego getta

– Jest przykładem człowieka, który w twórczości kabaretowej szukał kontrataku. Sam napisał, że jego utwory są próbą stawienia oporu rozpaczy i beznadziei, jaka panowała w getcie – opowiadała w radiowej Jedynce dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego. 8 maja 1943 roku w Warszawie z rąk niemieckich zginął poeta Władysław Szlengel. 
Zobacz więcej na temat:  poezja wiersze piosenka Żydzi getto warszawskie II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka HISTORIA historia warszawy

Piwnica pod Baranami. Na czym polega jej fenomen?

Piwnica pod Baranami będzie obchodziła niedługo 68. rocznicę powstania. Miejsce to stało się kultowym na kulturalnej mapie Polski. Wszystko dzięki jego założycielowi - Piotrowi Skrzyneckiemu - oraz wielu artystom, których można było podziwiać w ciągu tego czasu. W audycji "Dwie do setki" w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Mauer, Jolanta Drużyńska, Jan Kanty Pawluśkiewicz i Sebastian Kudas opowiedzieli o fenomenie tego miejsca.
Zobacz więcej na temat:  Piwnica pod Baranami Kraków Monika Zając Jakub Jamrozek Jolanta Drużyńska Jan Kanty Pawluśkiewicz MUZYKA KULTURA Dwójka

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Szczerze mówiąc, kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczę, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 14 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  satyra Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot