Polskie Radio
Section05

katolicyzm

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja protestantyzm religia średniowiecze Czechy Poznań

Qulturalne bierzmowanie i Jezus na stadionie Legii 

Niedziela Zesłania Ducha św.,  a z nią kojarzy się bierzmowanie. Coraz mniej osób przystępuje, w wielu krajach bierzmowanie przyjmuje się w pakiecie z chrztem. A tymczasem 30 tys. Osób zgromadziło się 7.06 na stadionie Legii na wydarzeniu pt. „Świat rani , Bóg leczy”. Z ciekawości? Z przekonania? By doświadczyć?...ale czego?
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół Kościół katolicki Kościół i kultura wiara Sylwia Sułkowska Redakcja katolicka

Pierwsze kazanie Leona XIV. Papież wezwał do jedności

- Z bojaźnią i drżeniem przychodzę do Was jako brat, który pragnie stać się sługą waszej wiary i waszej radości, podążając z wami drogą miłości Boga, który pragnie, abyśmy wszyscy byli zjednoczeni w jedną rodzinę - mówił podczas swojej pierwszej mszy świętej jako papież, Leon XIV. - Miłość i jedność - oto są dwa wymiary misji, powierzonej Piotrowi przez Jezusa - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół katolicki Watykan papież Leon XIV

Prof. Stefan Swieżawski. "Złościło mnie, gdy mówiło się negatywnie o średniowieczu"

– Wydaje mi się, że średniowiecze było właściwie ustawicznym renesansem – mówił w jednym z  radiowych wywiadów prof. Stefan Swieżawski. Dziś mija 20. rocznica śmierci tego znakomitego filozofa, jedynego świeckiego delegata na obrady II Soboru Watykańskiego z krajów Europy Wschodniej, osoby, która – jak dowodzą nagrania Polskiego Radia – miała dar snucia zajmujących opowieści.
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo Lwów Dwudziestolecie międzywojenne PRL Karol Wojtyła Jan Paweł II Stefan Wyszyński Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) Kościół katolicki

Zapomniana Golgota Zachodu

29 kwietnia minęła 80. rocznica wyzwolenia obozu w Dachau, który stał się miejscem kaźni szczególnie duchowieństwa polskiego. W obozie tym przebywało prawie 2 tys. polskich księży, z których ponad połowa została zamordowana. Byli oni zmuszani do wyczerpującej pracy fizycznej, dokonywano na nich eksperymentów pseudomedycznych. W gronie 108 męczenników II wojny światowej Jan Paweł II wyniósł na ołtarze również księży – byłych więźniów Dachau: m. in. bł. bp Michała Kozala oraz bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - patrona harcerzy.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo Kościół wiara religia HISTORIA