Polskie Radio
Section05

konflikty międzynarodowe

"Jeńców przekazano funkcjonariuszom SBU". Rosjanie wyparci z Mikołajowa

Ukraińskie wojska wyparły Rosjan z miasta Mikołajów - poinformował szef tamtejszej ukraińskiej administracji wojskowej Witalij Kim, który dodał, że Ukraińcy zdobyli dużo sprzętu wojskowego. Według Witalija Kima, Rosjanie uciekają na południowy wschód, w stronę Chersonia. Ponadto MSW Ukrainy przekazało o wzięciu do niewoli czterech jeńców. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Konończuk: wczoraj Blinken po raz pierwszy przyznał, że Ukraina ma szansę na zwycięstwo

- Plan Rosji, żeby szybko zająć duże obszary Ukrainy i zainstalować tam kolaboracyjne władze, nie wychodzi. Ukraina ma szansę tej wojny nie przegrać, nie tylko dzięki swojej armii, ale przede wszystkim dzięki postawie społeczeństwa - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina serwis wschodni Jedynka Ukraina Wojciech Konończuk NATO USA wojna 2022

"Scenariusz Putina okazał się niewykonalny". Ekspert o zdobyciu najważniejszych miast na Ukrainie

- Dzisiaj rosyjski przywódca i generałowie powoli kroczą po Ukrainie i czasami udaje im się zdobyć większe miasta, wkładając w to niesamowitą, brutalną siłę dla ludności cywilnej. Scenariusz, jaki Putin i dowódcy mieli zaplanowany, czyli szybkie zdobycie Kijowa i innych najważniejszych miast, okazał się niewykonalny - mówi w "Więcej świata" dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina Więcej świata Paweł Lekki Turcja Gruzja Mołdawia

Marcin Porzucek: cieszę się, że już będziemy mieć świadomość, kim jest Rosja

- Niestety w przeświadczeniu wielu polityków i narodów Rosja to są ci, którzy pomogli w 1944 i 1945 roku wyzwolić Europę. Cieszę się, że już będziemy mieć świadomość, kim jest Rosja - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był także Marek Balt z Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni Rosja Ukraina wojsko II wojna światowa ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Pożar w największej elektrowni atomowej Europy. Biden rozmawiał z Zełenskim

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poruszono m.in. temat pożaru w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Prezydent Biden dołączył do prezydenta Zełenskiego w apelu do Rosji, by zaprzestała działań wojennych w obszarze i pozwoliła na dostęp strażaków i ratowników" - napisano w komunikacie Białego Domu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni pożar Wołodymyr Zełenski Joe Biden Marek Wałkuski ŚWIAT

Paweł Kowal: Ukraina walczy także o nasze bezpieczeństwo

- Putin uprawia propagandę, ponieważ są potwierdzone działania sprzeczne z prawem międzynarodowym. Teraz należy zająć się dokumentowaniem tych działań i wysyłaniem stałych sygnałów do jego otoczenia, że Zachód tego nie odpuści, ponieważ następna może być Polska i kraje bałtyckie - mówi na antenie Programu 1 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Jedynka Ukraina Unia Europejska sankcje Paweł Kowal koalicja obywatelska Sejm Mateusz Morawiecki