Polskie Radio
Section05

kryzys

ANALIZA Życie gospodarcze w Afganistanie stanęło w miejscu. Stracone dwudziestolecie?

Przed ewakuacją wojsk amerykańskich z Afganistanu Nadia była odnoszącą sukcesy bizneswoman prowadzącą popularną kawiarnię w Kabulu, propagującą równouprawnienie kobiet w telewizji i udzielającą porad wielu innym kobietom przedsiębiorcom. Dziś 33-letnia absolwentka MBA ukrywa się - boi się o swoje życie, nie jest w stanie utrzymać rodziny i pogodziła się z myślą, że jej liczne osiągnięcia z ostatnich dwóch dekad są niczym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Afganistan

"Przygotowujemy się na najgorszy możliwy scenariusz". Apel ONZ o pomoc dla Afganistanu

ONZ apeluje o 800 milionów dolarów na najpilniejszą pomoc dla Afganistanu. Międzynarodowi eksperci oceniają, że po dojściu talibów do władzy zła sytuacja finansowa kraju może jeszcze się pogorszyć. ONZ spodziewa się też nowej fali migracji z kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Afganistan agresja agresja na Afganistan pomoc Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) kryzys migracyjny kryzys gospodarczy Bliski Wschód migracja imigranci w Europie społeczeństwo uchodźcy Kabul talibowie Wojciech Cegielski

Wiceminister finansów: udało nam się wyjść obronną ręką z kryzysu, dzięki odważnym i trudnym decyzjom

- Udało nam się wyjść obronną ręką z kryzysu związanego z pandemią COVID-19 dzięki odważnym i trudnym decyzjom, które okazały się słuszne. Widać to po danych makroekonomicznych - powiedział podczas IV edycji Forum Wizja Rozwoju wiceminister finansów Piotr Patkowski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA forum COVID-19 banki Ministerstwo Finansów tarcza antykryzysowa

Sytuacja w Afganistanie nie wpłynie na gospodarkę światową. Odczuć możemy migrację z tego kraju

- Wpływ wojny w Afganistanie na gospodarkę światową był ograniczony i zapewne taki pozostanie. W pewnym stopniu może odbić się na sytuacji społecznej i gospodarczej migracja z tego kraju, przede wszystkim w państwach ościennych, ale też w krajach odległych od Afganistanu, choćby w UE - uważa Jan Strzelecki, analityk PIE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eksport Afganistan rozwój migracja

ANALIZA Afganistan potrzebuje ropy. W perspektywie rozliczenia workami z pieniędzmi

Iran wznowił eksport paliwa do Afganistanu kilka dni temu na prośbę nowego rządu afgańskiego. Sunnicka grupa muzułmańska przejęła władzę w Afganistanie w zeszłym tygodniu, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy wycofali wojska po 20-letniej wojnie. Cena benzyny w Afganistanie osiągnęła 900 dolarów za tonę, gdy wielu Afgańczyków wyjechało z miast, obawiając się odwetu i powrotu do surowej wersji prawa islamskiego, które talibowie narzucili, gdy byli u władzy dwie dekady temu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Afganistan

ANALIZA Tunezja u progu wielkich zmian. Aktualne wyzwanie: opanować kryzys gospodarczy

Tunezja spłaciła tego lata ponad 1 mld dolarów długu z rezerw walutowych, ale musi znaleźć jeszcze ok. 5 mld dolarów na sfinansowanie przewidywanego deficytu budżetowego i spłatę kolejnych pożyczek. Gospodarka skurczyła się o 8,2 proc. w zeszłym roku, podczas gdy deficyt w wysokości 11,5 proc. doprowadził dług publiczny do 87 proc. produktu krajowego brutto. Nie powołano jeszcze nowego rządu i brakuje konkretnych decyzji związanych z finansami państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tunezja

Plany odbudowy czterech kolejnych krajów Unii zatwierdzone

Kolejne cztery unijne kraje uzyskały akceptację dla swych planów na wykorzystanie pieniędzy z Funduszu Odbudowy po pandemii. Pozytywną ocenę tych planów, wydaną wcześniej przez Komisję Europejską, potwierdzili ministrowie finansów państw członkowskich podczas wideokonferencji. Procedury zostaną sfinalizowane jeszcze w tym tygodniu. Kilkanaście dni temu zostały zaakceptowane plany 12 krajów. Polska czeka na razie na zielone światło z Komisji. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy kryzys w Unii Europejskiej

Tomasz Trela o sytuacji w Nowej Lewicy

– Za półtora tygodnia odbędzie się Rada Krajowa Lewicy i będzie oceniać działania i to jest ciało statutowe, które może podejmować decyzje i weryfikować. Nie może być tak, że jednoosobowo w dużej partii podejmuje się takie decyzje – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Lewica partie polityczne Włodzimierz Czarzasty Sejm POLSKA polityka Tomasz Trela Bartłomiej Graczak

Korea Północna w kryzysie. Klęski żywiołowe, pandemia i widmo głodu

Na Koreą Północną unosi się widmo głodu. Kraj potrzebował 5,2 mln ton żywności na rok 2020, ale wyprodukował tylko cztery miliony ton, pozostawiając niedobór ponad miliona ton. Nawet przy imporcie, Korea Północna będzie cierpieć na lukę żywnościową w wysokości 780 000 ton w latach 2020-2021. Susza na początku 2020 roku, a następnie seria tajfunów i ulewnych deszczów w sierpniu i wrześniu, poważnie utrudniły produkcję żywności. Nie pomaga również trwająca pandemia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Azja Korea Północna

Galopująca inflacja, brak żywności i prądu, reżim limituje dostęp do internetu. Kuba na krawędzi

Wyspa dotknięta galopującą inflacją, rządzona monopartyjnie, importująca 70 procent tego, co spożywa, wskutek pandemii pozbawiona wpływów dewizowych z turystyki, ze spadkiem PKB o 11 procent - przeżyła w niedzielę największy od 26 lat wybuch niezadowolenia ludności zmuszonej do wystawania w długich kolejkach przed sklepami po najbardziej podstawowe produkty.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Kuba protest ŚWIAT Ameryka