Polskie Radio
Section05

KULTURA

Nie tylko Remigiusz Mróz. Po jakie książki sięgamy?

Wśród pisarzy, po których książki sięgamy najchętniej, od lat niezmiennie króluje Remigiusz Mróz. – Kryminał jest wciąż najbardziej popularnym gatunkiem, ale powinna cieszyć obecność polskiej klasyki w zestawieniu. Wysoko notowani są zarówno Sienkiewicz, jak i Mickiewicz, a także Olga Tokarczuk. Czytamy też dużo poradników czy literatury popularnej – mówi dr Krzysztof Cieślik, literaturoznawca z Instytutu Książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura nagroda Nobla Katarzyna Cygler Trójka

PR24 Podsumowanie 14. edycji Festiwalu NNW

Dokumenty "1939. Oblężenie Warszawy", ukraiński "Plai", a także amerykańsko-brytyjski fabularny dramat sądowy "Mauretańczyk" - to najlepsze filmy 14. Międzynarodowego Festiwalu NNW w Gdyni. Zwycięzcą w kategorii reportaż radiowy została audycja "Obraza obrazu" Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin. Najlepszym wideoklipem festiwalu uznano teledysk do utworu "Dużo małych cudów" Kuby Knapa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman Magdalena Merta Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci FILM

Dariusz Domański: do aktorstwa Franciszka Pieczkę zaprowadziła fascynacja filmem "Znachor"

- Franciszek Pieczka w 1938 roku - miał wtedy 10 lat - zobaczył film "Znachor" (...) i to właśnie przez fascynację tym dziełem pomyślał, że może zostać aktorem - powiedział w Polskim Radiu 24 Dariusz Domański, przyjaciel aktora. Gośćmi audycji byli również prof. Barbara Osterloff (historyk teatru, profesor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie) oraz Krystyna Piaseczna (redaktor naczelna czasopisma "Sceny Polskie"). 
Zobacz więcej na temat:  Konrad Szczebiot Polskie Radio 24 Franciszek Pieczka aktor odeszli 2022

Teatr uniwersalnym językiem. Warsztaty polsko-ukraińskie

– Cieszymy się, że po raz kolejny udaje nam się realizować projekt z naszymi partnerami z Miejskiego Pałacu Dzieci i Młodzieży w Równem na Ukrainie. Jest to Laboratorium edukacji artystycznej – mówi Iwona Wilk, dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej. Wspólnymi siłami zrealizowano już m.in. projekty "Poszukiwacze zaginionych historii" i "Mistrzowskie drogi, uczniowskie ścieżki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler TEATR

PR24 "Wynalazca i darczyńca". Ks. prof. Królikowski o działalności dobroczynnej Ignacego Łukasiewicza

- Ignacy Łukasiewicz zabiegał o tworzenie nowych miejsc pracy i troszczył się o to, by ludziom żyło się lepiej. (..) Ważnym wątkiem jest też działalność dobroczynna w ramach tradycji chrześcijańskiej. To bogaty wachlarz działań, o których w popularnych podręcznikach z okresu dawnego w ogóle się nie wspominało. Łukasiewicz był kojarzony z lampą naftową i destylacją ropy naftowej - tymi rzeczami "zamykano" jego postać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. prof. Janusz Królikowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KSIĄŻKA Ignacy Łukasiewicz literatura

"Sekcja" Krzysztofa Bizio na "Scenie teatralnej Trójki"

Krzysztof Bizio, architekt, wykładowca na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym, jest zarazem autorem kilkunastu słuchowisk. Tom, zawierający jego pierwsze trzy dramaty, pod tytułem "Lament i inne sztuki", ukazał się w 2003 roku. Jego teksty realizowane były także w Teatrze TV. Jest również współautorem scenariusza filmu, zrealizowanego przez Piotra Łazarkiewicza (2008).
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Polskie Radio Scena Teatralna Trójki Wiktoria Gorodeckaja Marcin Przybylski Łukasz Garlicki Teatr Polskiego Radia Krzysztof Bizio Dariusz Błaszczyk