Polskie Radio
Section05

KULTURA

Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u

"»Wczasy«: najpiękniejsze chyba słowo w języku polskim. Samo słowo jest już mocno niedzisiejsze. Wczasy nad Morzem Śródziemnym albo w Dubaju? Nie ma szans – za granicę jeździ się na urlop. Wczasów nie rezerwujesz przez internet ani nie lecisz na nie samolotem. Wczasy nie mogą być all inclusive ani last minute. Na wczasy jedziesz w miejsca, które znasz od lat" – pisze w książce "Ostatni turnus. Pocztówki z wczasów w PRL-u" jej autor Marcin Wojdak. I właśnie o niej rozmawia z Katarzyną Cygler.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA historia Polski architektura fotografia wczasy pod gruszą camping wypoczynek urlop Katarzyna Cygler Trójka

Patryk Zakrocki: blues jest muzyką wartą odkrywania

- W pewnym momencie źle traktowałem bluesa, odłożyłem go na półkę i zapomniałem, co jest jego esencją, co w nim pulsuje. A blues jest muzyką osobistą, daje możliwość opowiedzenia historii i krajobrazu ludzkiej duszy - mówił w Dwójce Patryk Zakrocki, który wraz z grupą Polski Piach zagra w sobotę 23 lipca podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert muzyka współczesna blues Dwójka Paweł Siwek Patryk Zakrocki

Dzień Pałaców: warto zajrzeć do Łazienek Królewskich

Bezpłatne zwiedzanie, oprowadzanie edukatorskie, spacery przyrodnicze, plenery malarskie czy warsztaty ekologiczne - tak w europejskich pałacach przedstawia się plan atrakcji na wtorek, 19 lipca. A dlaczego? Ponieważ w całej Europie obchodzony jest tego dnia Dzień Pałaców. Akcja wymyślona blisko 10 lat temu przez Stowarzyszenie Europejskich Rezydencji Królewskich ARRE cieszy się coraz większą popularnością.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Łazienki Królewskie Katarzyna Cygler

"Polska naszych marzeń". Kresy Wschodnie w prozie Wiesława Helaka

Po drugiej wojnie światowej Polska straciła Kresy Wschodnie, jednak pamięć o tych terenach nadal przywoływana jest na kartach książek wielu autorów. Należy do nich jeden z gości ostatniego wydania "Trójki literackiej". – Wiesław Helak pisze o Polsce – tej z Kresami lub powojennej, już bez Kresów, ale cały czas opowiada o Polsce z naszych marzeń – powiedział w audycji krytyk literacki Krzysztof Masłoń.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Zapert literatura literatura polska Kresy Krzysztof Masłoń

Niezwykła panorama plaży w Scheveningen

Malowane panoramy cieszyły się w XIX wieku niezwykłą popularnością, porównywalną dzisiaj chyba tylko do kina. Londyński budynek Panoramy, założony pod koniec XVIII wieku na Leicester Square działał ok. 70 lat i pokazano w nim ponad 120 różnorodnych widoków. Rotundy, specjalne budynki dla panoram, budowano w każdym większym mieście Europy, jednak niewiele z nich się zachowało.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo Dwójka Michał Montowski Grażyna Bastek

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum skansen zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie

Polskie dwory inne niż wszystkie

- W Rzeczypospolitej budowano inaczej niż w Europie (zachodniej - przyp. red.), gdzie stawiano na pałace raczej wysokie a wąskie, bo one musiały zajmować niezbyt rozległe obszary, często były budowane w miastach. Natomiast nasze podmiejskie czy wiejskie rezydencje były szerokie, rozległe, z rozmachem - mówiła w Dwójce prof. Aleksandra Jakóbczyk-Gola.
Zobacz więcej na temat:  architektura Łazienki Królewskie Dwójka Paweł Siwek Maria Czok Rzeczpospolita historia Polski