Polskie Radio
Section05

KULTURA

Joanna Rajkowska: ludzie bronią się przed obrazem rzeczywistości

To jedna z najciekawszych i najbardziej znanych współczesnych polskich artystek. Przez warszawiaków kojarzona z palmą na rondzie De Gaulle'a i z dotleniaczem na placu Grzybowskim. Autorka projektu Rhizopolis - "miasta korzeni" - eksperymentującego z doznaniami, jakie daje życie pod ziemią, uczestniczka międzynarodowego projektu studyjnego w Palestynie, którego efektem jest wystawa "Codzienne formy oporu" pokazywana obecnie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski SZTUKA

"Być może zaczniemy zbiórkę społeczną, żeby dokończyć odbudowę Kossakówki"

- Udało mi się znaleźć album fotograficzny Kossakówki z 1940 roku i mam pełną dokumentację, nie tylko przedmiotów, ale również pewnego rodzaju smaku wnętrz tej willi. Są bardzo bogate, wręcz przeładowane, tam jest mnóstwo różnych elementów  - opowiadała w Dwójce Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Kossak Kraków malarstwo Jakub Kukla Dwójka

"Polska" według Ryszarda Kai w Muzeum Plakatu w Wilanowie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu "Polska", których autorem jest jeden z przedstawicieli Polskiej Szkoły Plakatu, Ryszard Kaja. Wystawa prezentuje 163 plakaty jego autorstwa, które powstawały w latach 2012–2019. – To nie jest mapa Polski, tylko zapis nostalgicznych, sentymentalnych, czasami bardzo intymnych podroży – mówił w "Trójce przed Południem" Mariusz Knorowski, kurator wystawy zmarłego przed dwoma laty artysty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka SZTUKA Wilanów wystawa plakat Marta Piasecka

Piotr Rypson: mieszkańcy Erytrei są świadomi, że mieszkają tam kilka tys. lat

- Asmara, stolica Erytrei, ma wspaniały klimat. Nie ma tam żadnych komarów, żadnych chorób tropikalnych, a raz do roku w porze deszczowej, przez kilka tygodni pada deszcz i wszyscy się cieszą, bo ogólnie jest bardzo sucho. Jedyny minus to ten, że jest bardzo wysoko - miasto znajduje się ponad 2000 m n.p.m. - i krew potrafi często lecieć z nosa, bo jest mniej tlenu - opowiadał w Dwójce Piotr Rypson, historyk sztuki, kurator, krytyk, literaturoznawca i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek erytrea Etiopia asmara Addis Abeba Dwójka