Polskie Radio
Section05

literatura

Pytanie o niepewną przyszłość: międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa

Jednym festiwalom pandemia podcięła skrzydła, przyhamowała je, inne właśnie w tym czasie powstały. Przykładem może być międzynarodowy Festiwal Przestrzeń Słowa, którego druga edycja odbywa się w Auli Zagłębiowskiej Mediateki w Sosnowcu. 10 dni, siedem ekscytujących wydarzeń, w których słowo przenika się z dźwiękiem, obrazem, happeningiem, a wszystko pod hasłem "Nieznane".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA koncert Ewa Lipska Katarzyna Cygler Trójka

Jerzy Jarniewicz: Leszek Engelking był znakomitym tłumaczem i znawcą literatury

- Dla mnie Leszek Engelking to przede wszystkim przyjaciel, znaliśmy się 35 lat. Był jednym z najznakomitszych tłumaczy, przekładał z wielkim szacunkiem do tekstu i autora. Charakterystyczny dla niego humor i dowcip doskonale widać w jego własnej twórczości - mówił w Dwójce Jerzy Jarniewicz, poeta, krytyk literacki i przyjaciel zmarłego w sobotę tłumacza i znawcy literatury.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Jarniewicz poezja tłumacz Dwójka Paweł Siwek

"Wciąż patrzymy na świat oczami Mirona Białoszewskiego"

- Poznałam go na studiach, w ponurym okresie po Marcu '68, i nagle znalazłam się jakby w innym świecie; świecie swobody, wolności, zabawy, towarzystwa, bo pierwszy raz w życiu znalazłam jakąś swoją paczkę. No i w obecności wspaniałego człowieka, o którym można nieskończenie opowiadać - mówiła w Dwójce Anna Sobolewska, prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Miron Białoszewski Roch Siciński Paweł Siwek Tadeusz Sobolewski Mateusz Pospieszalski poezja KULTURA

Magdalena Różczka: praca z Lechem Majewskim to była duża przyjemność

Do kin wchodzi film Lecha Majewskiego "Brigitte Bardot cudowna". Obraz jest osobistą opowieścią reżysera i refleksją o młodości upływającej w mrokach PRL. Magdalena Różczka wciela się w rolę matki reżysera. - Poznając Lecha Majewskiego, czułam się jak na początku mojej drogi, że coś super mnie spotyka - mówi aktorka w Czwórce. - Bardzo się z tego cieszyłam.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka FILM kino magdalena różczka

"W tej powieści wszyscy umierają". Podróż po literackich dziełach i epokach

Szaloną, groteskową i niekonwencjonalną pod względem formalnym historię postaci zwanej Memento Mori opisuje w swojej książce pt. "W tej powieści wszyscy umierają" gruziński pisarz Beka Adamaszwili. Powieść została wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej 2019, a w magazynie "Moje książki" opowiadała o niej tłumaczka Magda Nowakowska. 
Zobacz więcej na temat:  kryminał Gruzja Ernest Hemingway książki Magda Mikołajczuk

Wokół książki Maryny Miklaszewskiej o procesie Szolema Szwarcbarda

- Najbardziej zależało jej na opisaniu procesu, który był fascynujący. Maryna szukała wszędzie. Zeznania wyszły drukiem i powoli były likwidowane, głównie za sprawą ambasady radzieckiej w Paryżu - tak o powstawaniu książki Maryny Miklaszewskiej pt. "Proces Szolema Szwarcbarda, mordercy atamana Petlury" opowiadał wdowiec po autorce Aleksander Chylak.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska Ukraina Dwójka Wacław Holewiński

"Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu". Wystawa w 10. rocznicę śmierci pisarza

Ekspozycja "Janusz Krasiński. Przeciw milczeniu" powstała dla uczczenia 10. rocznicy śmierci pisarza, przypadającej 14 października. Na ekspozycji w warszawskiej Kordegardzie i na planszach przed galerią przedstawione zostały osiągnięcia twórcze Janusza Krasińskiego, m.in. okładki pierwszych wydań jego książek, afisze i programy teatralne, a także dokumenty świadczące o jego zaangażowaniu w życie literackie i społeczne.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński pisarze i poeci historia Polski Powstanie Warszawskie Michał Montowski George Orwell