Polskie Radio
Section05

literatura

PR24 Dr Karol Samsel: polski romantyzm to zespół zjawisk

- Maria Janion w książce "Projekt krytyki fantazmatycznej" wskazywała wyraźnie, że nasza wyobraźnia po romantyzmie, wyobraźnia na temat romantyzmu, jest skupiona wokół fantazmatów, wyobrażeń narodowych. Dzisiaj przede wszystkim są to określone obrazy, wizje, można wypowiedzieć wyłącznie sucha ikonografia czy ikonologia - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Samsel, poeta, filozof.
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko Adam Mickiewicz romantyzm

Józef Mackiewicz - sam jeden i prawda

- Mackiewicz jest apologetą indywidualizmu. Uważał, że najważniejsze jest odkrywanie siebie, poszukiwanie prawdy. To cel, któremu warto poświęcić całe swoje życie, nawet jeśli będzie ono materialnie nieudane - stwierdził w rozmowie z Dorotą Gacek Kazimierz Maciąg, autor monografii poświęconej życiu i twórczości jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku zatytułowanej "Sam jeden. Józef Mackiewicz - pisarz i publicysta".
Zobacz więcej na temat:  Dorota Gacek Dwójka Józef Mackiewicz Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA

Kazimierz Wyka - wybitny historyk i krytyk literatury

47 lat temu, 19 stycznia 1975 roku w Krakowie, odszedł od nas wybitny historyk i krytyk literatury, prof. Kazimierz Wyka. Śmierć ta, przecież wciąż jeszcze w dość młodym wieku, profesor miał 65 lat, była smutnym zaskoczeniem. Całe rzesze polonistów, krytyków literackich, humanistów, wychowało się na licznych pracach i publikacjach wieloletniego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kraków

Lipce Reymontowskie. Pamięć o pisarzu kiedyś i dziś [POSŁUCHAJ]

We wsi nie żyje już nikt z mieszkańców pamiętających Reymonta, ale zachowały się ich wspomnienia o nim. Zapamiętany został jako ktoś najczęściej widziany z notatnikiem. – Słyszałem nawet taką opowieść, nie wiem, na ile prawdziwą, że potrafił orszak weselny zatrzymać, opuszczając szlaban na torach. Wypuszczał, dopiero kiedy wszystko opisał – dodaje jeden z rozmówców Ewy Michałowskiej. Nie zaskarbiło to pisarzowi sympatii mieszkańców, którzy postrzegali go jako lenia i próżniaka, który nic nie robił, tylko pisał.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ewa Michałowska Władysław Reymont

Przemysław Słowiński: z sobowtórami mamy do czynienia już w Biblii

- Chociaż sobowtórów, czyli osób identycznych, praktycznie nie ma, to chyba wszyscy znają parę osób bardzo do siebie podobnych. W przypadku sobowtóra do tego może dochodzić charakteryzacja, nauczenie się tych samych zachowań, naśladowanie głosu. Zdarzało się, że osoby takie odgrywały w historii niemałą rolę - mówił w Dwójce Przemysław Słowiński, współautor książki "Sobowtóry".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Neron

Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości jednego z najbardziej przenikliwych futurologów naszych czasów – Stanisława Lema. Prezentujemy powieść "Katar", której akcja - jak rzadko u tego autora - w całości rozgrywa się na Ziemi. Czyta Przemysław Bluszcz (nagranie z 2021 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA Stanisław Lem Katar

Nowość na kanale "Radiobook": "Katar" Stanisława Lema

W cyklu Polskiego Radia "Radiobook", w ramach którego prezentujemy najwybitniejsze i najciekawsze utwory literackie, sięgamy do twórczości jednego z najbardziej przenikliwych futurologów naszych czasów - Stanisława Lema. Prezentujemy powieść "Katar", której akcja - jak rzadko u tego autora - w całości rozgrywa się na Ziemi. Czyta Przemysław Bluszcz (nagranie z 2021 roku).
Zobacz więcej na temat:  Radiobook książki Audiobook KULTURA W POLSKIM RADIU