Polskie Radio
Section05

literatura

Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny. Archiwalne nagrania poety [POSŁUCHAJ]

Jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku zmarł 31 maja 1957 roku. Należał aż do trzech epok polskiej literatury. "Zmienność Staffa wprawiała współczesnych w zakłopotanie, ponieważ prawie zawsze był aktualny; a przy samym końcu życia, po drugiej wojnie światowej, znalazł się pod wpływem bardzo młodych poetów" - pisał o poecie Czesław Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff poezja historia Polski Dwudziestolecie międzywojenne Młoda Polska Powstanie Warszawskie

Projekt "Dostępna książka". Osoby niesłyszące zyskają dostęp do klasyki literatury

"Mały książę", "Romeo i Julia", "Król Maciuś I" - łącznie 16 pozycji z klasyki światowej i polskiej literatury dla dzieci i młodzieży zostanie udostępnionych osobom głuchym w postaci multimedialnych materiałów edukacyjno-kulturalnych w ramach projektu "Dostępna książka" realizowanego przez Sieć Badawczą Łukasiewicz we współpracy z Fundacją Integracja.
Zobacz więcej na temat:  książki KSIĄŻKA

Gilbert Keith Chesterton. W Polsce drugi po Panu Bogu

151 lat temu, 29 maja 1874 roku, urodził się brytyjski pisarz Gilbert Keith Chesterton, autor słynnej powieści "Człowiek, który był czwartkiem". W międzywojennej Polsce był jednym z najpopularniejszych zachodnich twórców, do czego przyczyniło się jego tournée po naszym kraju w 1927 roku.
Zobacz więcej na temat:  Gilbert Chesterton książki RWE Józef Piłsudski Edward Raczyński Ignacy Mościcki proza poezja Bolesław Wieniawa-Długoszowski

Animowane Muminki powstały w Łodzi, zrobił je Se-Ma-For

Tove Jansson pierwsze opowieści o Muminkach napisała już 80. lat temu. Ten jubileusz postanowiło uczcić łódzkie Muzeum Kinematografii i zaprosić na wystawę "Muminki: drzwi są zawsze otwarte", która przypomina również o serialu animowanym "Opowiadania Muminków" zrealizowanym przez studio Se-Ma-For w Łodzi na przełomie lat 70. i 80.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Tove Jansson Finlandia Muminki Łódź Muzeum Kinematografii w Łodzi

Franz Kafka - pisarz, który pragnął wolności

"Poszukiwany Franz Kafka" - najnowsza książka Remigiusza Grzeli - to reporterska opowieść rozgrywająca się w XX i XXI wieku. Autor, po dwudziestu jeden latach od wydania "Bagaży Franza K.", powraca do tej postaci, poszerzając naszą wiedzę o nim o fascynację barwną grupą żydowskich aktorów z Europy Wschodniej, których pisarz spotkał na swojej drodze.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kafka Dwójka Marcin Pesta Remigiusz Grzela KULTURA KSIĄŻKA

14. Festiwal Miłosza - święto poezji w Krakowie

Rozmowy z Małgorzatą Lebdą, Harry Josephine Giles, Joelle Taylor, Jeleną Głazową czy Krzysztofem Czyżewskim – to tylko kilka atrakcji, które czekają na tegorocznym Festiwalu Miłosza! Podczas wydarzenia, które potrwa od 29 czerwca do 6 lipca, czytelnicy spotkają się z blisko osiemdziesięcioma twórcami. Tegoroczny program pełen jest różnorodnych poetyckich inicjatyw, a na wielbicieli poezji czekają debaty, czytania poezji, koncerty, pokazy audiowizualne i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  poezja Festiwal Miłosza Małgorzata Nieciecka- Mac KULTURA Dwójka

Gombrowicz we Wsoli. Dużo spał, dużo palił i dojrzewał do "Ferdydurke"

- Przyjemnie byłoby twierdzić, że napisał tu "Ferdydurke", ale co do tego nie mamy żadnych świadectw. Jeśli przyjąć, że pisanie jest procesem zaczerniania papieru, to nie mamy pewności. Wydaje się natomiast, że całe partie tej książki wymyślał, czerpiąc ze swoich pobytów we Wsoli - mówił w audycji specjalnej w Dwójce Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Małgorzata Szymankiewicz Dwójka KULTURA Teatr Studio Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli Tomasz Tyczyński

Jadwiga Stańczakowa - matronka 5. Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA

- Jak co roku zrobiliśmy sobie spotkanie zespołu i zastanawialiśmy się wokół jakiej postaci będziemy organizować szereg wydarzeń i spotkań tym razem. W zeszłym roku wpadła mi w ręce książka Justyny Sobolewskiej, która napisała biografię swojej babki, Jadwigi Stańczakowej - mówiła w Dwójce Magdalena Ulejczyk, organizatorka 5. Festiwalu Sztuki Kobiet PERSONA.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa Monika Zając KULTURA Dwójka Mazowiecki Instytut Kultury Festiwal Sztuki Kobiet PERSONA herstoria

"Zaraziła się i umarła". Dramatyczne wspomnienia noblisty

Dzień Matki jest dobrą okazją, by przypomnieć postać Weroniki Miłosz. Przeszła ona do historii zarówno jako matka znakomitego poety, jak i jako bohaterka dzieła swojego utalentowanego syna. Czesław Miłosz całe swoje twórcze życie wracał pamięcią do tragicznych wydarzeń, które rozegrały się tuż po wojnie, a których bohaterką była właśnie jego ukochana mama. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz wspomnienie filozofia poezja śmierć cmentarz