Polskie Radio
Section05
natura

Pierwszy bocian już powrócił do Polski! Czy wraz z nim przyleciała wiosna?

Do mazurskiej miejscowości Krutynia dotarł pierwszy w tym roku bocian. Nadajnik GPS, który ma zainstalowany, wskazuje, że stało się to we wtorek, 27 lutego, ok. godz. 13.30. Dwa inne widziano w okolicach Mikołajek. Czy to oznacza, że nadchodzi wiosna i wkrótce zaczną się masowe powroty bocianów?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA przyroda natura bociany wiosna klimat zmiany klimatyczne Mazury Aleksandra Dobieszewska Piotr Firan Trójka

Król Arktyki w niebezpieczeństwie. Czy niedźwiedzie polarne przetrwają zmiany klimatyczne?

Nazywany jest królem Arktyki, a śnieżnobiałe, puszyste futro to jego wizytówka. 27 lutego obchodzony jest Dzień Niedźwiedzia Polarnego, święto, które ma zwrócić uwagę na gwałtownie zmniejszające się obszary do życia tych pięknych, choć niebezpiecznych drapieżników. Jeżeli zmiany klimatu nadal będą się pogłębiać w tym tempie, to wkrótce białe niedźwiedzie będzie można oglądać jedynie w ogrodzie zoologicznym.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Arktyka niedźwiedź polarny natura ekologia klimat zmiany klimatyczne zwierzęta Witold Lazar Trójka

Warszawski Ogród Zoologiczny - jak wygląda jego codzienność?

Dominik Hajduk jest studentem SGGW, który od kilku lat w ramach wolontariatu pracuje w stołecznym zoo. - Obecnie moja praca polega na pomocy różnym działom, np. marketingu czy edukacji - opowiada w Czwórce. - Wspieram eventy edukacyjne i oprowadzam po naszym zoo - dodaje. Nam zdradza, jak Warszawski Ogród Zoologiczny wygląda od kuchni.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka ZOO Warszawa parki narodowe przyroda natura Martyna Matwiejuk zwierzęta

Zimowe Ptakoliczenie - akcja edukacyjna dla wszystkich miłośników ptaków

Rozpoczęło się Zimowe Ptakoliczenie organizowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W ramach akcji, która potrwa do niedzieli (28.01), wolontariusze w całym kraju liczą ptaki, które spędzają zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. W inicjatywę może włączyć się każdy - samodzielnie lub z przewodnikiem, w zależności od doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska ptaki ornitologia natura zwierzęta

Islandia: po erupcji wulkanu mieszkańcy Grindaviku nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość

Niemal cztery tysiące ludzi ewakuowanych po erupcji wulkanu na Islandii nadal nie wie, czy kiedykolwiek wrócą do domów. Mieszkańcy miasteczka Grindavik, oddalonego o 50 kilometrów od Reykjaviku musieli uciekać po tym, jak lawa z powstałych w ziemi szczelin zaczęła zbliżać się do osady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Islandia wulkan przyroda natura żywioły kataklizmy społeczeństwo erupcja wulkanu bezpieczeństwo

Polskie rysie. O działaniach na rzecz powrotu tych zwierząt do naszego kraju

Jest takie obrazowe stwierdzenie, że to był powrót znad krawędzi – to znaczy powrót rysia do polskich lasów i puszcz,  gatunku, który wyginął na setki lat w naszym kraju. Według danych z 2023 roku na terenie Polski, dzięki programom reintrodukcji, przywracania przyrodzie tego gatunku, działaniom, które rozpoczęły się ponad 30 lat temu, mamy obecnie w kraju około 200 osobników.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak ryś zwierzęta zwierzęta leśne natura przyroda

Reportaż "Zapach macierzanki". Zioła i ich wpływ na nasze życie [POSŁUCHAJ]

Zioła, herbatki, napary i mikstury zawsze fascynowały ludzi i miały tajemniczy wpływ na ich życie. Pani Alina Chilkiewicz pamięta babciny strych, gdzie w półmroku wisiały płachty z ziołami. "Chodziłam tam jako dziecko, wdychałam zapach szałwii, pokrzywy, rumianku… ale najpiękniej pachniała macierzanka. Babcia parzyła z niej herbatkę". Zapraszamy do wysłuchania reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet pt. "Zapach macierzanki". 
Zobacz więcej na temat:  zioła natura Agnieszka Czyżewska-Jacquemet reportaż reportaż w Jedynce pr poleca