Polskie Radio
Section05

natura

"Biblioteki dla klimatu" - między regałami z książkami o zmianach klimatu

Do biblioteki nie tylko po książkę, ale też po wiedzę. Projekt "Biblioteki dla klimatu" to inicjatywa szerząca wiedzę na poziomie lokalnym o bardzo ważnym wyzwaniu, jakim są zmiany klimatyczne. Marta Piechocka z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego opowiedziała, jak można wyposażyć lokalnych liderów w wiedzę o klimacie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka biblioteka KSIĄŻKA zmiany klimatyczne społeczeństwo KULTURA

Żmija zygzakowata w Polsce. Jak rozpoznać i co zrobić po ukąszeniu?

Pod koniec kwietnia i na początku maja w lasach Podkarpacia, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, częściej niż zazwyczaj można spotkać żmije, które w tym czasie mają okres godowy. Żmija zygzakowata to jedyny jadowity wąż występujący naturalnie w Polsce. Jej ukąszenia budzą strach. Warto poznać ją bliżej dla własnego bezpieczeństwa, ale także ze względu na ochronę gatunkową.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta góry przyroda żmija zygzakowata

Pierwszy gwiazdor fizyki. Co tak naprawdę wiemy o Albercie Einsteinie?

To nazwisko zna każdy, choć mało kto wie, dlaczego właściwie Einstein był tak sławny. Jako ikona popkultury jego postać stała się niezależna od prawdziwej osoby. – W korespondencji, która napływała do niego z całego świata, pojawiały się pytania: "czy pan naprawdę istnieje?" – mówił historyk nauki Jarosław Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  Albert Einstein fizyka NAUKA naukowcy Wszechświat nagroda Nobla pole elektromagnetyczne matematyka Masa energia światło

Mazowiecki Gravel - terenowy wyścig rowerowy wokół Mazowsza

500 kilometrów szutru, bezdroży i polnych dróg na rowerze - tak podsumować można nadchodzącą edycję Mazowieckiego Gravelu. To wydarzenie dla najbardziej wytrwałych pasjonatów kolarstwa. Bartek Swacha, organizator rowerowego ultramaratonu, opowiedział, jak wygląda taka trasa, na co trzeba być gotowym i jak przygotować się do długodystansowej jazdy.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka aktywność aktywność fizyczna rower Mazowsze Piotr Galus

Jak zwierzęta budują swoje domy? Niezwykła architektura gniazd

Architektura ptasich i zwierzęcych gniazd to temat szczególny. Domy zwierząt często są niedostępne dla naszych oczu, mimo że są tuż obok nas. – Budują nie tylko ludzie. Z różnych badań wiemy, że na metr kwadratowy człowieka przypada kilogram betonu. Ale dzięki ptakom mamy o wiele więcej pozytywnych informacji. Już w tej chwili można zobaczyć choćby sójki z materiałem gniazdowym w dziobie – mówił w Dwójce pisarz i ornitolog Michał Książek.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka przyroda Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Michał Książek ptaki pszczoły gniazdo