Polskie Radio
Section05

noworodek

Fotografia porodowa, czyli czy warto uwieczniać intymne chwile?

- W naszych głowach wryte jest, że poród to nie jest piękne wydarzenie, że kobieta nie będzie tam wyglądała ładnie więc po co zdjęcia? - powiedziała Ania Wibig, fotografka porodów. - Tylko później po porodzie większość kobiet mówi, że moment kiedy przytuliła dziecko po raz pierwszy to najpiękniejszy moment w jej życiu. W zdjęciach z porodu chodzi o te wyjątkowe emocje, które nigdy się już nie powtórzą. - dodała gość Marty Kawalec w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice poród fotografia intymność

POLSKIE RADIO 24 "Pędzlowanie" śluzówki i przeciwciała. Jak pomóc wcześniakowi?

- Aby wcześniak mógł dostać pokarm doustnie, np. będąc przystawionym do piersi, musi koordynować trzy funkcje: ssanie, oddychanie i połykanie. Zdarza się, że karmienie dziecka przez sondę trwa wiele tygodni - mówi w Polskim Radiu 24 Agnieszka Muszyńska, położna, doradca laktacyjny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zdrowie Małgorzata Telmińska dzieci społeczeństwo macierzyństwo mama położna

Czym jest "przemoc położnicza" i jak się przed nią bronić?

Z raportu Fundacji Rodzić po Ludzku wynika, że 54,3% kobiet doświadczyło nadużyć lub przemocy ze strony personelu medycznego. Podobne badania w Hiszpanii ujawniają, że 38,3% kobiet doświadczyło przemocy położniczej. Jak twierdzą eksperci problem jest globalny i wymaga systemowych rozwiązań. Po czym poznać przemoc położniczą i jak się przed nią bronić? o tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Joanna Pietrusiewicz - Prezeska Zarządu Fundacji "Rodzić po ludzku", specjalistka ds. opieki okołoporodowej.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie poród położna przemoc

Faworyzowanie w rodzeństwie, czyli jak wychowywać aby nie wyróżniać

Jak traktować dzieci: sprawiedliwie czy według potrzeb? Czy dysproporcje w wychowaniu dzieci wpływają na ich życie w dorosłości, jak radzić sobie z przekonaniem o niesprawiedliwym traktowaniu w dzieciństwie i jak samemu taktować dzieci aby żadne z nich było faworyzowane? O tym opowiedziała w "Strefie Rodzica" Anna Kozioł - psycholog dziecięcy z Bliskiego Miejsca.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo Strefa Rodzica dzieci komunikacja wychowanie rodzice

POLSKIE RADIO 24 Problemy w polskich szpitalach. Te braki są mocno odczuwalne

- W szpitalach jest bardzo mało doradców laktacyjnych. Kobieta po porodzie potrzebuje godzinnej bądź dłuższej konsultacji w celu zaznajomienia się z technikami karmienia, aby było ono efektywne i nie było bolesne. Tymczasem doradczyni laktacyjna na udzielenie pomocy ma 5-15 minut - zauważyła w Polskim Radiu 24 Augustyna Godleś, położna, międzynarodowa konsultantka laktacyjna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA macierzyństwo dzieci społeczeństwo położna szpital karmienie piersią mama poród

Coraz mniej urodzeń w Polsce. Wiceminister rodziny: mamy plan na wyjście z zapaści demograficznej

- Dane GUS na temat spadku urodzeń są zatrważające. Powołamy Radę Polityki Rodzinnej i Demograficznej, która wypracuje rozwiązania pozwalające nam wyjść z zapaści demograficznej - zapowiedziała wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska. Zapowiedziała nowy program - "Aktywny Rodzic" i zmiany w "Maluchu plus".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus dzieci emerytura 800+ rodzina Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej społeczeństwo

Poprawa sytuacja wcześniaków i ich rodziców. Dziemianowicz-Bąk o priorytetach resortu

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk powiedziała, że poprawa sytuacji wcześniaków i ich rodziców jest jednym z priorytetów resortu. Zaznaczyła, że powołała już zespół roboczy, który zajmie się tą sprawą, a spotkanie z przedstawicielami strony społecznej jest zaplanowane na 15 lutego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dzieci Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej

Jak dbać o odporność i rozwój wcześniaków?

Za wcześniaka uważa się noworodka urodzonego między 22, a 37 tygodniem ciąży, natomiast szczególną troskę i uwagę skupia się na dzieciach, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży, z masą ciała poniżej 1kg. Wcześniaki wymagają znacznej opieki nie tylko w okresie hospitalizacji, ale też po wypisie ze szpitala, nawet przez kilka lat, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedziały prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, Elżbieta Brzozowska, wiceprezes fundacji Koalicja dla wcześniaka, Bożena Cieślak-Osik, psycholog kliniczny oraz Agata Fandri, muzykoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka niemowlę zdrowie dziecka radio dla dzieci radio bez reklam