Polskie Radio
Section05
patriotyzm

Święto Niepodległości w Polskim Radiu Dzieciom

"Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów." czytamy na stronie www.gov.pl. Tego dnia audycje Polskiego Radia Dzieciom będą miały charakter tematyczny. Po szczegóły zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości niepodległość symbole narodowe

Czy kobiecy strój może być patriotyczny? Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

"Moda w służbie wolności" – taki tytuł nosi otwarta w środę, 8 listopada, wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Celem wystawy, nawiązującej do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, jest ukazanie potęgi mody, dzięki której polskie kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny. Wystawa jest także jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski żałoba narodowa Powstanie Styczniowe moda biżuteria ojczyzna Katarzyna Cygler Trójka

Święto Niepodległości. Reportaż "Tysiące powodów do świętowania" [POSŁUCHAJ]

Święto Niepodległości to uroczystość, która powinna nas wszystkich jednoczyć, napawać dumą i radością. Czemu zatem w tym dniu się dzielimy, organizujemy różne marsze, a i z dumą, i radością różnie bywa? Reportaż nie odpowiada na te pytania, ale dostarcza wiele powodów do świętowania.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości reportaż Henryk Dedo Waldemar Kasperczak reportaż w Jedynce pr poleca

ANALIZA "Przestaliśmy być naiwni." Odradza się polityka patriotyzmu gospodarczego

"W drugiej dekadzie XXI w. Polacy przyznali sobie prawo do prowadzenia polityki patriotyzmu gospodarczego, takie samo jakie przyznały sobie wiele dekad temu inne narody. Jest to polityka realizowana bez nienawiści do innych, ale w mądrym dostrzeganiu i realizowaniu interesu własnego narodu" - twierdzą autorzy raportu "Wybrakowany potencjał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument firma zakupy POLSKA

ANALIZA Zagraniczny kapitał transferuje zyski z Polski. Patriotyzm gospodarczy kluczem do silnej gospodarki

Globalne koncerny wyprowadzają zyski z krajów pierwotnej produkcji poprzez optymalizację podatkową oraz sterowanie wartością dodaną. Tego typu strategia doprowadza do skutecznego wyprowadzania zarobionych na krajowym rynku pieniędzy do innych obszarów gospodarczych. Generuje to ogromne straty społeczno-gospodarcze dla kraju gospodarza produkcji. Zyskowność globalnej spółki matki wynosi średnio 11%, a jej spółki córki w Polsce jest 3 razy mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument firma zakupy POLSKA Niemcy Francja

Program "Lokalna półka". Rzecznik rządu: patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy

Program "Lokalna półka" pozwoli na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Na paragonach będzie można sprawdzić, z jakiego kraju pochodzi dany produkt. Patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Piotr Müller żywność owoce warzywa POLSKA ceny żywności rolnictwo konsument społeczeństwo wybory w Polsce PiS

To z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego zbudowano Muzeum Powstania Warszawskiego. Przypominamy historyczne przemówienie

- Muzeum Powstania Warszawskiego musi być miejscem umacniania naszej niepodległości. Niepodległości, która w dalszym ciągu jest wyzwaniem. Wyzwaniem, które podjęliśmy - powiedział 31 lipca 2004 roku Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy podczas uroczystości otwarcia wspomnianej instytucji.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Powstania Warszawskiego Warszawa Lech Kaczyński historia Polski Powstanie Warszawskie POLSKA społeczeństwo

Wakacyjna trasa projektu "Iskry Niepodległej" odwiedzi miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe

Wystartowała wakacyjna trasa "Iskr Niepodległej". To nowoczesny i multimedialny projekt Biura "Niepodległa". Trasa rozpoczyna się w Polańczyku, gdzie dla mieszkańców i turystów przygotowano również Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Przez dwa miesiące projekt odwiedzi 30 większych i mniejszych miast w całej Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo wystawa wakacje niepodległość historia Polski edukacja Trójka