Polskie Radio
Section05
patriotyzm

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Sprawdź, jak będą wyglądać uroczystości

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia on wydarzenie sprzed 72 lat - 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali zabici strzałami w tył głowy przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA Żołnierze Wyklęci komunizm PRL

Poznaniak mieszkający w Warszawie i okolicach. Janusz Jezierski o swoich małych ojczyznach, kulturze, pasjach

Socjolog, społecznik, który przez wiele lat pracował z dziećmi z domu dziecka, przygotowując przedstawienia teatralne. Syn śpiewaczki operowej Teatru Wielkiego w Warszawie - Ireny Jezierskiej. Mowa o Januszu Jezierskim, z którym w Programie 1 rozmawialiśmy o tym, jak to jest być sercem poznaniakiem, a mieszkać w Warszawie, oraz o jego pasjach i marzeniach. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Urban Poznań Warszawa KULTURA Boże Narodzenie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w polskich miastach i za granicą [ZAPIS RELACJI]

Zakończyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Prezydent Andrzej Duda, przemawiając na warszawskim placu Piłsudskiego, mówił o potrzebie umacniania wolności krajów naszego regionu Europy. W uroczystości w Warszawie wziął udział także prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Narodowe Święto Niepodległości było obchodzone w całym kraju, ale też przez Polaków za granicą. Tak relacjonowaliśmy te wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada RELACJA hymn narodowy barwy POLSKA społeczeństwo

«Вуста мої мовлять рідко»

До Дня Незалежності Польщі у рубриці «Українсько-польські поетичні діалоги» прозвучав вірш «Вуста мої мовлять рідко» („Rzadko na moich wargach”) Яна Каспровича — чи не найпрекрасніший твір про любов до Вітчизни за всю історію польської літератури. Каспрович написав його у період Першої світової війни. Польський оригінал читає Марцін Ґачковський, блискучий український переклад Дмитра Павличка — Антон Марчинський.
Zobacz więcej na temat:  поезія література переклад письменник Польща literatura poezja Jan Kasprowicz

Śpiewnik Niepodległości. Portal udostępnia dorobek polskiej pieśni patriotycznej

Śpiewnik Niepodległości to edukacyjny, multimedialny portal prezentujący historię, literaturę i polskie tradycje narodowe poprzez pryzmat muzycznej twórczości patriotycznej. Portal odwiedziło już ponad 1,3 mln użytkowników z Polski i ze świata, którzy wykonali łącznie 3 mln odsłon.
Zobacz więcej na temat:  pieśń Święto Niepodległości multimedia historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Naród" - co dziś znaczy to pojęcie?

- Wspólnotę możemy tworzyć z osobami, które znamy, z którymi mamy kontakt. Nie mamy kontaktu ze wszystkimi członkami naszej wspólnoty politycznej. Naród jest to więc coś wyobrażonego, opartego na pewnych artefaktach kulturowych, głównie języku - mówił w Dwójce dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, współzałożyciel i ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  filozofia państwo społeczeństwo Dwójka Michał Szułdrzyński Święto Niepodległości