Polskie Radio
Section05

poezja

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy". Znamy laureatów konkursu

Poezja to gatunek literacki, który pozwala puścić wodze fantazji. Mimo to jest to gatunek dla wielu niełatwy, nie tylko jeśli chodzi o jej samodzielne pisanie, ale też obcowanie z nią podczas czytania. - Poezja ma to, czego nie ma proza – ma rytm, podobnie jak każda piosenka, każda melodia – tłumaczyła Agnieszka Frączek. To sprawia, że poezją interesują się nawet bardzo małe dzieci, co więcej – potrafią także zapamiętywać wiersze.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka kultura dla dzieci radio dla dzieci wiersze pierwszy dzień wiosny

Antologia "24.02.2022". Pisarze dla Ukrainy

- Lubię porównywać siebie do zapałki, a fandom do łatwopalnego tworzywa. Pod moim postem pojawiły się komentarze Katarzyny Koćmy i Joanny Radosz, które stwierdziły, że mój pomysł stworzenia antologii-manifestu sprzeciwiającego się wojnie jest pomysłem dobrym - mówił w Dwójce pisarz powieści z gatunku fantastyki Jarosław Klonowski i inicjator powstania serii książek pt. "24.02.2022".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Dwójka Paweł Siwek fantastyka literatura książki KULTURA

Agnieszka Przepiórska: Zuzanna Ginczanka marzyła o Warszawie

- Tak naprawdę jest to dla mnie premiera warszawska. Zuzanna marzyła o tym, żeby znaleźć się w Warszawie i ja też marzyłam, żeby zagrać w Warszawie. Odkrywałyśmy w spektaklu tę mapę Zuzanny: Hotel Europejski, Adria, Czytelnik; miejsca, które jeszcze istnieją bądź już zniknęły - mówiła w audycji "Wybieram Dwójkę" Agnieszka Przepiórska, autorka monodramu "Ginczanka: Przepis na prostotę życia".
Zobacz więcej na temat:  spektakl II RP II wojna światowa Jakub Jamrozek TEATR Dwójka Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Szkoła ukraińska polskiego romantyzmu – wspólne dziedzictwo

Trwa rok Polskiego Romantyzmu. Liczni twórcy epoki odwoływali się w swych utworach do terytorium, folkloru, ale także historii Ukrainy. W odniesieniu do tych dzieł używa się określenia "szkoła ukraińska polskiego romantyzmu". O niej rozmawialiśmy z gościem audycji "Trójka literacka" – literaturoznawcą prof. Andrzejem Waśką.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Trójka Magdalena Złotnicka Ukraina romantyzm

Przemysław Stippa i Tadeusz Różewicz. Na przekór inflacji słów [ZOBACZ WIDEO]

- Wydaje mi się, że dzisiaj ocalającym byłoby mówienie tylko i wyłącznie poezją, tzn. słowami, wersami i czasem kompozycją kilku-, kilkunastu wersów. I to proponował nam Tadeusz Różewicz - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, który 29 marca zadebiutuje w TVP Kultura jako reżyser sztuki "Matka odchodzi".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Szymankiewicz Dwójka Teatr Telewizji aktor reżyser Tadeusz Różewicz Przemysław Stippa spektakl telewizja publiczna TVP Kultura TVP KULTURA

Ukraińska poetka zamieszkała w dawnym mieszkaniu noblistki

Ukraińska poetka Natalia Beltchenko, która uciekła przed wojną z Kijowa, znalazła schronienie w ostatnim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. Dzięki staraniom fundacji imienia noblistki poetce udało się przedostać najpierw do Lwowa, a potem przez Przemyśl do Krakowa. Dziś jej sypialnią jest były pokój gościnny Wisławy Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Katarzyna Cygler Wisława Szymborska Nobel nagroda Nobla literatura uchodźcy Ukraina Kraków Trójka Ukraina wojna na Ukrainie pomoc

Adam Zagajewski i Drzewo Poezji w Krakowie

Ten buk będzie przypominać, kim był Adam Zagajewski dla Krakowa, a także czym dla Adama Zagajewskiego był ten obszar miasta, zwłaszcza Planty, na których często można go było spotkać spacerującego - mówił w Dwójce Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. Na krakowskich Plantach, podczas poetyckiego spotkania przy Drzewie Poezji, obchodzono w poniedziałek (21.03) pierwszą rocznicę śmierci Adama Zagajewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Adam Zagajewski Dwójka Paweł Siwek drzewo Kraków KULTURA

Serhij Żadan. Poeta na wojnie z "rosyjskimi barbarzyńcami"

Serhij Żadan uważa, że zadaniem literatury jest mówić o tym, co najważniejsze. Od 2014 roku zarówno wierszem, jak i prozą opisuje wojnę na wschodzie kraju. Teraz relacjonuje codzienność atakowanego przez Rosjan Charkowa, naraża życie, pomagając ofiarom wojny, apeluje o wsparcie i dodaje otuchy Ukraińcom.
Zobacz więcej na temat:  Serhij Żadan Ukraina Rosja wojna na Ukrainie literatura proza pomoc wiersze piosenka agresja HISTORIA KSIĄŻKA KULTURA